عوامل موثر در ابتلا به سرطان غدد بزاقی

پرتودرمانی عوامل بروز سرطان غدد بزاقیعلل احتمالی سرطان غدد بزاقی کدامند ؟ 

یک عامل خطر هر چیزی است که احتمال ابتلای شما به بیماری مانند سرطان از جمله سرطان غدد بزاقی را تحت تأثیر قرار دهد. سرطانهای مختلف عوامل خطر متفاوتی دارند. برخی از عوامل خطر مانند سیگار کشیدن قابل تغییر است. دیگران ، مانند سن یا سابقه خانوادگی یک شخص ، نمی توانند تغییر کنند.

اما داشتن یک عامل خطر یا حتی بسیاری از عوامل خطر ، به معنای ابتلا به این بیماری نیست. و بسیاری از افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند ، ممکن است عوامل خطر شناخته شده و معدودی از آن داشته باشند.

چند عامل خطر شناخته شده است که باعث می شود فرد احتمال ابتلا به سرطان غده بزاقی را داشته باشد.

  • سن بالاتر – خطر بزرگ شدن غده بزاقی با افزایش سن افراد افزایش می یابد.
  • جنس مرد – سرطان های غدد بزاقی در مردان بیشتر از زنان است.
  • قرارگیری در معرض تشعشع – درمان پرتودرمانی به ناحیه سر و گردن به دلایل دیگر پزشکی خطر ابتلا به سرطان غده بزاقی را افزایش می دهد. قرار گرفتن در معرض محل کار با مواد رادیواکتیوی خاص ممکن است خطر ابتلا به سرطان غده بزاقی را نیز افزایش دهد.
  • سابقه خانوادگی –  به ندرت ، به نظر می رسد اعضای برخی خانواده ها از ابتلا به سرطان های غده بزاقی بیشتر از حد معمول برخوردار هستند. اما بیشتر افرادی که به سرطان غده بزاقی مبتلا هستند ، سابقه خانوادگی این بیماری را ندارند.

سرطان در غده بزاقی


سایر عوامل خطر احتمالی

  • قرار گرفتن در معرض خاص در محل کار – برخی مطالعات حاکی از آن است که افرادی که با برخی از فلزات (گرد و غبار آلیاژ نیکل) یا مواد معدنی (گرد و غبار سیلیس) کار می کنند ، و افرادی که در معادن آزبست ، لوله کشی ، تولید محصولات لاستیکی و برخی از انواع چوب کار می کنند ممکن است در معرض خطر غده بزاقی قرار بگیرند. سرطان ، اما این پیوندها مشخص نیست. نادر بودن این سرطانها ، مطالعه را سخت می کند.
  • مصرف دخانیات و الکل – دخانیات و الکل می توانند خطر ابتلا به چندین سرطان از ناحیه سر و گردن را افزایش دهند ، اما در اکثر مطالعات به طور جدی با سرطان های غدد بزاقی ارتباط نداشته اند.
  • رژیم غذایی – برخی از مطالعات نشان داده اند که رژیم غذایی کم سبزیجات و چربی های حیوانی موجود در بدن ، خطر ابتلا به سرطان غده بزاقی را افزایش می دهد ، اما برای تأیید این پیوند ممکن ، تحقیقات بیشتری لازم است.
  • استفاده از تلفن همراه – یک مطالعه حاکی از افزایش خطر تومورهای غده پاروتید در بین کاربران تلفن های همراه سنگین است. در این مطالعه ، بیشتر تومورهای دیده شده خوش خیم بودند (نه سرطان). مطالعات دیگری که به دنبال این موضوع هستند ، پیوندی پیدا نکرده اند. تحقیقات در این زمینه هنوز در حال انجام است.

توصیه‌هایی برای جلوگیری از ابتلا به سرطان


 

این مطلب را از دست ندهید:
مواد غذایی با تراکم انرژی پایین در برابر سرطان

مطالب مرتبط

error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24