سرطان دهانه رحم یا سرطان سرویکس

پرتو درمانی سرطان دهانه رحم یا سرطان سرویکس

سرطان دهانه رحم 

سرطان دهانه رحم یا سرطان سرویکس یکی از سرطان های شایع زنان است که در اکثریت موارد به علت یک ویروس ایجاد می شود. ویروسی به نام HPVیا پابیلوما ویروس انسانی که عامل ایجاد زگیل های ناحیه تناسلی در آقایان وخانم هاست.

ویروس HPV که از طریق تماس جنسی منتقل می شود در اکثریت موارد بدون هیچ علامتی توسط سیستم ایمنی بدن دفع می شود ولی در پاره ای از موارد می تواند عامل ایجاد زگیل تناسلی شده و در موارد محدودی هم می تواند زمینه ساز برخی از سرطان ها از جمله سرطان دهانه رحم وسرطان های حفره دهان باشد.

این ویروس بسیار مسری بوده و حتی می تواند با یکبار تماس جنسی با فرد آلوده به ویروس منتقل گردد و حتی استفاده  از کاندوم هم باعث ایمنی صد در صد در برابر انتقال این ویروس نخواهد شد.

سرطان سرویکس درمراحل اولیه بدون علامت بوده و یا علایم بسیارمختصری همچون خونریزی های غیر طبیعی و یا خونریزی بعد از مقاربت دارد،بنابراین تشخیص به موقع آن با پاپ اسمیر سالیانه از اهمیت بالایی برخورداراست و به همه خانم های فعال از نظر جنسی توصیه می شود تا حتما با مراجعه به پزشک متخصص زنان پاپ اسمیر سالیانه را انجام دهند.

خوشبختانه در حال حاضر برای جلوگیری از انتقال ویروس HPV واکسن گارداسیل وجود داشته که در بسیاری از کشورها برای خانم ها و در برخی ازکشورها برای آقایان جهت جلوگیری از انتقال ویروس به شریک جنسی توصیه می شود.بهترین سن تزریق این واکسن بین ۹ تا ۲۶ ساله بوده اگرچه برخی از پزشکان تا سن۴۵ سالگی هم تزریق این واکسن را توصیه می کنند.

گذشته از تشخیص زودرس بیماری و استفاده از واکسن تنها راه قطعی برای عدم ابتلا به این ویروس پرهیز از روابط جنسی پرخطر و خارج از خانواده است و به یادداشته باشیم بسیاری از ناقلین این ویروس کاملا بی علامت بوده و از بیماری خود بی خبر هستند.


دکتر پوریا عادلی متخصص رادیوتراپی آنکولوژی

عضو هیات مدیره انجمن سرطان های زنان ایران

این مطلب را از دست ندهید:
ترکیب سرطان زای سیب زمینی سرخ شده

مطالب مرتبط

error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24