اهداف درمان با تکنیک شیمی درمانی

اهداف درمان شیمی درمانی اگر پزشک تکنیک شیمی درمانی را به عنوان گزینه ای برای معالجه سرطان شما توصیه کرده است ، درک اهداف درمان هنگام تصمیم گیری در مورد درمان ، مهم است. سه هدف اصلی برای شیمی درمانی در درمان سرطان وجود دارد: درمان کنترل بهبود کیفیت زندگی بیمار درمان در صورت امکان […]

شیمی درمانی اهداف درمان با تکنیک شیمی درمانیاهداف درمان شیمی درمانی

اگر پزشک تکنیک شیمی درمانی را به عنوان گزینه ای برای معالجه سرطان شما توصیه کرده است ، درک اهداف درمان هنگام تصمیم گیری در مورد درمان ، مهم است. سه هدف اصلی برای شیمی درمانی در درمان سرطان وجود دارد:

  • درمان
  • کنترل
  • بهبود کیفیت زندگی بیمار

درمان

در صورت امکان ، از شیمی درمانی برای معالجه سرطان استفاده می شود ، به این معنی که سرطان از بین می رود – از بین می رود و بر نمی گردد.

اکثر پزشکان از کلمه “درمان” استفاده نمی کنند مگر به عنوان یک نتیجه ممکن یا در نظر گرفته شده از درمان. بنابراین ، پزشک ممکن است در هنگام انجام معالجه که احتمال درمان سرطان فرد را دارد ، آن را درمان با قصد درمانی توصیف کند.

اگرچه ممکن است درمان در این شرایط هدف باشد ، و امید بسیاری از مبتلایان به سرطان است ، اما همیشه به این روش کار نمی کند. دانستن اینکه آیا سرطان یک فرد واقعاً درمان شده است ، سالها طول می کشد.

کنترل

در صورت امکان پذیر نیست ، ممکن است هدف از درمان سرطان کنترل بیماری باشد. در این موارد از شیمی درمانی برای کوچک کردن تومورها و یا جلوگیری از رشد و گسترش سرطان استفاده می شود. این می تواند به فرد مبتلا به سرطان کمک کند احساس بهتری داشته باشد و طولانی تر زندگی کند.

در بسیاری از موارد ، سرطان کاملاً از بین نمی رود ، بلکه به عنوان یک بیماری مزمن کنترل می شود و مانند بیماری قلبی یا دیابت کنترل می شود. در موارد دیگر ، سرطان ممکن است مدتی از بین برود ، اما احتمالاً دوباره بر می گردد.

شیمی درمانی تکنیک شیمی درمانی

تسکین دهنده 

همچنین می توان از Chemo برای کاهش علائم ناشی از سرطان استفاده کرد. به این روش تسکین ، شیمی درمانی تسکین دهنده یا درمان با هدف تسکین دهنده گفته می شود.

هنگامی که سرطان در مرحله پیشرفته قرار دارد ، احتمالاً قابل کنترل نیست و شیوع پیدا کرده است ، هدف از دادن شیمی درمانی ممکن است بهبود کیفیت زندگی یا کمک به فرد در بهبودی باشد. به عنوان مثال ، ممکن است از شیمی درمانی برای کوچک کردن توموری استفاده شود که باعث ایجاد درد یا فشار می شود ، بنابراین بیمار بهتر احساس می کند و درد کمتری دارد.

این مهم است که بدانیم که درمانی که برای کاهش علائم یا بهبود آسایش انجام می شود ، مراقبت تسکینی نامیده می شود. به عنوان مثال ، درمان های ضد تهوع یا داروهای ضد درد تسکین دهنده هستند و در تمام مراحل درمانی قابل استفاده هستند. هنگامی که شیمی درمانی به عنوان یک روش تسکین دهنده استفاده می شود ، گیج کننده است ، زیرا در بیشتر موارد برای درمان یا کنترل سرطان استفاده می شود. اما وقتی از هدف آسایش استفاده می شود ، شیمی درمانی به بخشی از یک برنامه مراقبت تسکینی تبدیل می شود.

بهتر است بدانید : 


دکتر پوریا عادلی | متخصص رادیوتراپی آنکولوژی | متخصص شیمی درمانی اصفهان