ارز اختصاص یافته برای واردات و تولید دارو

شیمی درمانی | ارز اختصاص یافته برای واردات و تولید دارو

ارز اختصاص یافته برای واردات و تولید دارو نسبت به کل بودجه بسیار پایین است

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: میزان ارز اختصاص یافته برای واردات و تولید دارو نسبت به کل بودجه بسیار پایین است و تخصیص بخش زیادی از ارز واردات دارو در امسال به داروهای ضد کرونایی مشکل را دو برابر کرده است.

همایون سامه یح نجف آبادی در گفتگو با سایت از سین تا سین اظهار داشت: مشکل عمده ای که امسال در حوزه دارو با ان مواجهیم این است که بخش اعظمی از ارز برای واردات دارو های ضد کرونایی اختصاص یافته است.
وی بیان داشت: لازم است با صرفه جویی در حوزه های دیگر، ارز تخصیص یافته برای واردات مواد اولیه داروها افزایش یابد و مشکل جدی کمبود دارو را در سطح عرضه رفع کنند.
نماینده مجلس شورای اسلامی از صادرات داروهای بیولوژیکی خبر داد و اعلام کرد: در گذشته پزشکان صرفااز داروهای شیمی درمانی خارجی استفاده می کردند اما با توجه به شرایط تحریم پزشکان به استفاده از برخی از داروهای شیمی درمانی ایرانی روی آوردند و نتیجه خوبی هم گر فتند.
وی با اظهار اینکه بسیاری از داروها که تولید میشود قابلیت صادرات دارد که منتظر تاییدیه برخی از شرکتهای دارویی هستیم، ادامه داد: در صورتی که در اختیار شرکت های دانش بنیان امکانات قرار بگیرد قطعا دانشمندان ایرانی قادر خواهند بود داروهای با کیفیتی تولید کنند.

دکتر همایون

این دکتر داروساز با اعلام اینکه در حوزه واردات مواد اولیه با مشکلات زیادی مواجهیم و ذخایر مواد اولیه داروها در انبارها رو به اتمام است، تصریح کرد: تخصیص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ و پایین بودن قیمت داروها نسبت به کشورهای همجوار باعث پیدایش قاچاق دارو شده است .
سامه یح نجف ابادی که خود داروساز است ، گفت: به عنوان مثال زمانی که برای واردات داروهای سرطانی ارز ۴ هزار و ۲۰۰ اختصاص یافت با کمال تعجب مشاهده کردیم مصرف یکسری از داروها سه برابر شد که غیر منطقی بود.
وی اعلام کرد: جایگزینی ارز نیمایی به جای ارز دولتی باز هم مشکل را حل نخواهد زیرا که قیمت پایین آن به جای اینکه به نفع بیمار شود موجب افزایش قاچاق دارو را فراهم می کنید.
نماینده ایرانیان کلیمی در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کمبود دارو در ایران جدی است.

۲۱ داروی مدنظر دانشمندان برای درمان کرونا چیست؟

 

این مطلب را از دست ندهید:
سلول‌های مرده می‌توانند عملکرد سیستم ایمنی را مختل کنند

با ما در تماس باشید 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24