تعیین دوزهای داروهای شیمی درمانی

تعیین دوزهای شیمی درمانی

اکثر داروهای شیمی درمانی داروهای قوی هستند که برای ایمنی و اثربخشی دوز دامنه نسبتاً باریکی دارند. مصرف مقدار کمی از دارو به خوبی سرطان را درمان نمی کند و مصرف زیاد آن ممکن است عوارض جانبی خطرناکی برای زندگی ایجاد کند. به همین دلیل پزشکان باید دوزهای شیمیایی را با دقت محاسبه کنند.

بسته به نوع دارویی که باید به شما داده شود ، روشهای مختلفی برای تعیین دوزهای شیمی درمانی وجود دارد. بیشتر داروهای شیمیایی در میلی گرم (میلی گرم) اندازه گیری می شوند.

دوز کلی ممکن است براساس وزن بدن فرد در کیلوگرم باشد (۱ کیلوگرم ۲/۲ پوند). به عنوان مثال ، فردی با وزن ۵۰ کیلوگرم (۱۱۰ پوند) ممکن است دارویی را دریافت کند که باید به ازای هر کیلو وزن (۱۰ کیلوگرم) به عنوان ۱۰ میلی گرم (میلی گرم) داده شود ، به این معنی که فرد ۵۰۰ میلی گرم از دارو (۵۰ کیلوگرم) دریافت می کند. x 10mg در هر کیلوگرم = ۵۰۰mg).

برخی از دوزهای شیمیایی بر اساس سطح بدن (BSA) تعیین می شوند که با استفاده از قد و وزن محاسبه می شوند. BSA در متر مربع (متر مربع) بیان شده است.

از آنجا که بدن کودکان داروها را به طور متفاوتی فرآوری می کند ، حتی پس از آنکه BSA در نظر گرفته شود ، میزان مصرف دارو برای کودکان و بزرگسالان متفاوت است. کودکان نیز ممکن است سطح متفاوتی از حساسیت به داروها داشته باشند.

علاوه بر این دوزها برای کودکان متفاوت است ، ممکن است دوزهای برخی داروها برای افرادی که:

  • سالخورده هستند . 
  • تغذیه نامناسب داشته باشید . 
  • چاق هستند . 
  • قبلاً داروهای دیگری را مصرف کرده اید یا در حال مصرف آن هستید . 
  • قبلاً پرتو درمانی را انجام داده اید یا در حال حاضر هستید . 
  • تعداد سلول های خون کم است . 
  • بیماری های کبدی یا کلیوی دارید . 
  • در غیر این صورت ممکن است دوزهای کامل را تحمل نکند . 

شیمی درمانی داروهای شیمی درمانی

تعیین برنامه داروهای شیمی درمانی

شیمی درمانی معمولاً در فواصل منظم به نام چرخه انجام می شود. یک چرخه ممکن است یک یا چند دارو در یک یا چند روز باشد و به دنبال آن چند روز یا چند هفته بدون درمان باشد. این به سلول های طبیعی زمان می دهد تا از عوارض دارویی بهبود یابند.

بعضی اوقات ، ممکن است دوز روزانه معینی داده شود ، یا هر روز به مدت چند روز و به دنبال آن یک دوره استراحت انجام شود. بعضی از داروها وقتی به طور مداوم در طی تعداد مشخصی از روز انجام می شوند بهتر عمل می کنند.

هر دارویی طبق برنامه ای انجام می شود که بیشترین استفاده از اقدامات ضد سرطانی خود را داشته و عوارض جانبی آن را به حداقل می رساند. اگر بیش از یک دارو استفاده شود ، برنامه درمانی می گوید که چند بار و دقیقا چه زمانی باید هر دارو داده شود.

تعداد چرخه های داده شده ممکن است قبل از شروع درمان ، بر اساس نوع و مرحله سرطان ، تصمیم گیری شود. در بعضی موارد ، این تعداد انعطاف پذیر است و چگونگی تأثیر درمان بر سرطان و سلامت کلی فرد را در نظر می گیرد.


مطالب پیشنهادی مرتبط : 

درمان سرطان غدد بزاقی با راهکار شیمی درمانی

اهداف درمان با تکنیک شیمی درمانی

نحوه اثربخشی داروهای شیمی درمانی


 

این مطلب را از دست ندهید:
این مواد غذایی حاوی فولیک اسید از بروز سرطان پیشگیری می کنند !

مطالب مرتبط

error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24