ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

از سین سرطان تا سین سلامتی

سرطان | سرطان اصفهان | دکتر سرطان اصفهان | بهترین درمان سرطان | مطالب مفید سرطان

امروز : چهارشنبه, ۲۰ فروردین , ۱۳۹۹
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / آشنایی با سرطان, سرطان ها > تشخیص سرطان خون با انواع آزمایشات تشخیصی

تشخیص سرطان خون با انواع آزمایشات تشخیصی

تشخیص سرطان خون تشخیص سرطان خون معمولاً بر اساس تکرار تعداد آزمایش کامل خون و یک معاینه از مغز استخوان پس از مشاهدات علائم است. گاهی اوقات، آزمایش خون ممکن است نشان دهد که یک فرد مبتلا به لوکمی، به خصوص در مراحل ...

تشخیص سرطان خون

تشخیص سرطان خون معمولاً بر اساس تکرار تعداد آزمایش کامل خون و یک معاینه از مغز استخوان پس از مشاهدات علائم است. گاهی اوقات، آزمایش خون ممکن است نشان دهد که یک فرد مبتلا به لوکمی، به خصوص در مراحل اولیه بیماری یا در زمان بهبودی است. بیوپسی (نمونه برداری از بافت) گره لنفاوی می‌تواند برای تشخیص نوع خاصی از لوکمی در شرایط خاص انجام شود.

پس از تشخیص، آزمایش‌های خون شیمیایی می‌تواند برای تعیین درجه آسیب کبد و کلیه و یا اثرات شیمی درمانی به فرد مورد استفاده قرار گیرد. هنگامی که نگرانی در مورد سایر آسیب‌ های ناشی از سرطان خون رخ می‌دهد، پزشکان می‌توانند از اشعه X  ، MRI یا سونوگرافی استفاده کنند. این روش‌ها می‌تواند به طور بالقوه اثرات لوکمی را بر روی قسمت‌های بدن مانند استخوان (اشعه ایکس)، مغز (MRI) یا کلیه‌ها، طحال و کبد (سونوگرافی) نشان دهد. CT اسکن نیز می‌تواند برای بررسی گره‌های لنفاوی در قفسه سینه مورد استفاده قرار گیرد، هر چند این روش غیر معمول است.[۱]

تست‌های آزمایشگاهی

 پزشک به منظور تشخیص نوع سرطان خون معمولاً آزمایش‌های زیر را انجام می دهد:

سیتوژنتیک

آزمایش سیتوژنتیک (که همچنین آنالیز کروموزم‌ها نیز نامیده می‌شود) بر روی یک نمونه از مغز استخوان و به منظور بررسی امکان اصلاح کروموزوم انجام می‌شود. کروموزوم‌ها قسمتی از سلول هستند که اطلاعات ژنتیکی هر فرد در آن وجود دارد. تشخیص انواع سرطان خون اغلب به کمک بررسی اختلالات خاص که منجر به تغییر در کروموزوم‌ها می‌شود، انجام می‌شود. این آزمایش‌ها کمک می‌کند نوع سرطان خون و درنتیجه درمان مورد نیاز بیمار مشخص شود.

نمونه برداری

 این آزمایش به منظور تأیید تشخیص قطعی سرطان خون انجام می‌شود. برای تشخیص سرطان خون، نمونه‌ای از سلول‌های مغز استخوان (معمولاً از استخوان لگن) جمع آوری و در زیر میکروسکوپ بررسی می‌شود. اگر سلول‌های سرطانی در این نمونه وجود داشته باشد، لازم است سرعت تکثیر آن‌ها نیز مشخص شود. دو روش برای نمونه‌گیری از مغز استخوان وجود دارد:

  • پزشک به کمک سرنگی بسیار ظریف، از مغز استخوان نمونه لازم را بر می‌دارد.
  • پزشک به کمک سرنگی ضخیم، به همراه نمونه استخوان، تکه کوچکی از استخوان را نیز خارج می‌کند.

در هر دو روش نیاز به بی‌حسی موضعی وجود دارد. احتمال احساس درد کردن در لحظه‌ای که سلول ها به داخل سرنگ کشیده می‌شوند، وجود دارد، اما این ناراحتی فقط چند ثانیه طول می‌کشد. نمونه‌گیری از مغز استخوان معمولاً در کلینیک یا بیمارستان انجام می‌شود و سرپایی است.

نمونه‌برداری از غدد لنفاوی

 اگر غدد لنفاوی بزرگ شده باشند، پزشک از غدد لنفاوی نمونه‌برداری می‌کند. غدد لنفاوی در قسمت‌های مختلف بدن قرار دارند و بخشی از سیستم لنفوئیدی و ایمنی بدن هستند. در طی نمونه‌گیری، پزشک ممکن است یک قسمت یا کل غده را خارج کند. اگر دسترسی به غده لنفاوی متورم به کمک سرنگ ممکن باشد، نمونه‌گیری فقط با بی‌حسی موضعی صورت می‌گیرد. اما اگر غده مورد نظر در قسمت‌های داخلی‌تر قفسه سینه یا شکم قرار داشته باشد، نیاز است که نمونه‌برداری تحت بیهوشی کامل انجام شود.

روش‌های عکسبرداری

 این روش‌ها امکان بررسی جزئی‌تر بافت‌ها، اندام‌ها و استخوان‌ها را فراهم می‌کند. به کمک رادیوگرافی، CT اسکن، MRI و سونوگرافی، گروه درمانی می‌تواند تصویری واضح‌تر از ناحیه‌ای از بدن که به سرطان مبتلا شده، بدست بیاورد و اندام‌هایی را که امکان درگیر شدن‌شان وجود دارد، مشاهده کند. این تصویربرداری‌ها معمولاً بدون درد است و بدون نیاز به بیهوشی یا بی‌حسی انجام می‌شود.

آزمایش‌های مکمل

 پزشک ممکن است به منظور تشخیص میزان گسترش سرطان در بدن بررسی‌های دیگری را نیز لازم بداند.


سرطان خون چه نشانه هایی دارد ؟

خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید