آیا ورزش کردن بر سرطان سینه تاثیر گذار است ؟

ورزش بر سرطان سینه تاثیرگذار است به گزارش ماهنامه از سین سرطان تا سین سلامتی ، تحقیقاتی تازه، که ۷۴ هزار زن در آمریکا در آن شرکت داشته اند، نشان می دهد که برای آغاز فعالیت بدنی و  ورزش هیچ سنی دیر محسوب نمی شود.   محققان با انتشار مقاله ای در نشریه انجمن پزشکی […]

شیمی درمانی آیا ورزش کردن بر سرطان سینه تاثیر گذار است ؟ورزش بر سرطان سینه تاثیرگذار است

به گزارش ماهنامه از سین سرطان تا سین سلامتی ، تحقیقاتی تازه، که ۷۴ هزار زن در آمریکا در آن شرکت داشته اند، نشان می دهد که برای آغاز فعالیت بدنی و  ورزش هیچ سنی دیر محسوب نمی شود.

 

محققان با انتشار مقاله ای در نشریه انجمن پزشکی آمریکا اظهار می دارند حتی آن دسته از زنان که وارد دوره یائسگی شده اند نیز می توانند با ورزش کردن از خطر سرطان سینه بکاهند.

 

در این راستا دکتر “ان مک تیرنان” و همکاران او از مرکز مطالعات سرطان هاچینسون در سیاتل، مطالعات خود را بر اساس اطلاعاتی که از تک تک این زنان جمع آوری شده بود انجام داده اند.

 

از کلیه این ۷۴ هزار زن سوال شده بود چه مقدار از وقت خود را صرف فعالیت های ورزشی می کنند و آیا در جوانی هم ورزش می کردند یا نه.پژوهشگران متوجه شدند که فعالیت جسمانی همچنین خطر سرطان سینه را در زنانی که احتمال ابتلای آن ها به این سرطان بیش از سایر افراد است نیز کاهش می دهد. در دو گروه خطر ابتلا به سرطان سینه بالا است. یکی آن دسته که در خانواده آن ها سابقه سرطان سینه بوده است و گروه دیگر کسانی که از درمان جایگزینی هورمونی استفاده می کنند.

این تحقیقات نشان می دهد که ورزش برای زنان لاغر تا وزن متعارف و حتی آن هایی که کمی چاق هستند بیش از دیگر زنان سودمند است. دانشمندان همچنین متوجه شدند که ورزش های منظم در مورد کسانی که بیش از حد اضافه وزن دارند یا بیش از حد چاق هستند، موثر نیست. با این حال دکتر مک تیرنان این گروه را نیز تشویق کرد ورزش کنند. وی گفت: “این یافته مسلما نباید باعث منصرف شدن زنان چاق از ورزش شود.

 

محققان دریافتند که خطر ابتلا به سرطان سینه در زنانی که به طور مرتب ورزش می کردند ۲۰ درصد کمتر بود. ورزش های معتدل مانند پیاده روی، دوچرخه سواری یا شنا که در هفته پنج بار تکرار شود بیش از هر فعالیت دیگر موثر بوده است.

 

شروع ورزش برای زنان، حال با هر وزنی، می تواند فواید متعددی داشته باشد از جمله کاهش خطر بیماری قلبی و دیابت. خانم مک تیرنان ادامه داد: “اما از نظر خطر سرطان سینه، زنان چاق تنها زمانی بیشترین بهره را از ورزش می برند که وزن خود را کم کنند. او همچنین اشاره کرد ورزش با کاهش میزان چربی در بدن از خطر ابتلا به سرطان سینه می کاهد.

 

وی گفت: به عقیده ما ورزش خطر سرطان را کاهش می دهد چون از چربی بدن می کاهد و کاهش میزان چربی بدن خود باعث پایین آمدن هورمون های سرطان زا می شود.دکتر مک تیرنان گفت: به این ترتیب حتی اگر زنی ورزش کند اما از زیاده روی در خوردن دست نکشد، به طوری که سطح چربی بدن او بالا بماند، برخلاف زنانی که چربی بدنشان کمتر است از فواید ضدسرطانی ورزش محروم می شود.” وی گفت زنان باید پنج روز در هفته و در هر روز حداقل ۳۰ دقیقه ورزش معتدل انجام دهند.

مسوول گروه تخصصی پزشکی جهاد دانشگاهی گفت:آخرین یافته های پزشکی و پژوهش های علمی نشان می دهد ورزش کردن ضمن حفظ سلامت روان بیمار، احتمال بروز مجدد سرطان سینه را کاهش می دهد.


بیشتر بخوانید : 

نکته طلایی و مفید در رابطه با عود سرطان سینه

رابطه چاقی با سرطان سینه و لوزالمعده


شیمی درمانی تاثیر ورزش بر سرطان سینه

دکتر سید علی آذین گفت: همان طور که در گذشته بیماری های عفونی مثل وبا و سل به عنوان بیماری های “پدیده گذار اپیدمیک”، سلامت جامعه بشری را تهدید می کردند، امروزه بیماری های مزمن همچون سرطان به صورت خاموش در جامعه رواج دارد.وی خطاب به بیماران بهبود یافته از سرطان سینه گفت: بسیاری از این افراد تصور می کنند با از بین رفتن ریشه سرطان و بهبودی نسبی، با این بیماری به پایان رسیده است، در حالی که چنین نیست.

به گزارش خبرنگار ماهنامه از سین سرطان تا سین سلامتی ، متاآنالیزی که در JAMA منتشر شده نشان می دهد که روغن نارگیل به رغم تبلیغاتی که به نفعش می شود، و با آن که یک روغن گیاهی است، با افزایش سطح LDL همراه است و بنابراین باید از آن پرهیز شود.

دو سال قبل یک متا آنالیز اروپایی نشان داده بود که خطر روغن نارگیل از روغن های گیاهی دیگر بیشتر نیست. آن مطالعه فقط ۶ کارآزمایی در موضوع روغن نارگیل را شامل بود، در حالی که مطالعه جدید که توسط محققین سنگاپوری انجام شده، ۱۷ کارآزمایی بالینی را که اختصاصا روغن نارگیل را حداقل با یک نوع روغن دیگر مقایسه کرده، شامل بوده است.

جدیدترین روش های درمان سرطان از زبان دکتر پوریا عادلی


شیمی درمانی / پرتودرمانی