پرتو درمانی باعث بروز سرطان می شود ؟

پرتودرمانی پرتو درمانی باعث بروز سرطان می شود ؟آیا پرتو درمانی باعث سرطان می شود؟

مدتهاست که شناخته شده است که پرتو درمانی می تواند کمی خطر ابتلا به سرطان دیگری را افزایش دهد. این یکی از عوارض جانبی احتمالی درمان است که پزشکان باید هنگام وزن دادن به مزایا و خطرات هر درمان ، در مورد آن فکر کنند.

در بیشتر موارد ، خطر ابتلا به سرطان دوم از این درمانها اندک است و از مزایای درمان سرطان پیشی گرفته می شود ، اما خطر صفر نیست. این یکی از دلایل مختلفی است که هر پرونده متفاوت است و هر فرد باید بخشی از تصمیم گیری در مورد اینکه کدام نوع درمان مناسب است استفاده کند. بسته به محل درمان اشعه در بدن ، خطر متفاوت است.

اگر تیم مراقبت از سرطان درمان پرتودرمانی را توصیه می کند ، به این دلیل است که آنها معتقدند فوایدی که از آن به دست می آورید از عوارض جانبی احتمالی بالاتر است. هنوز تصمیم شما این است که تصمیم بگیرید. دانستن هر چه بیشتر در مورد مزایا و خطرات احتمالی می تواند به شما کمک کند مطمئن باشید که پرتودرمانی برای شما بهترین است.

پرتودرمانی اشکال جدیدتر رادیوتراپی

آیا پرتو درمانی بر بارداری یا باروری تأثیر می گذارد؟

زنان : اگر ناحیه ای از اشعه در بدن شما شامل تخمدان ها باشد ، ممکن است که دوز پرتودرمانی باعث شود که دیگر تخمدان ها کار نکنند (عقیم سازی) ، و شما قادر به فرزندآوری نیستید. دانستن خطر ابتلا به این احتمال قبل از دریافت پرتودرمانی بسیار مهم است. اگر به فکر پرتودرمانی هستید که روی تخمدان ها تأثیر بگذارد ، با پزشک خود مشورت کنید که این ممکن است در آینده چه تاثیری در فرزندان داشته باشد.

مردان : در مورد تأثیر پرتودرمانی در کودکان که توسط مردان در حین انجام پرتو درمانی توسط مردان ساخته شده اند ، اطلاعات زیادی وجود ندارد. به همین دلیل ، پزشکان اغلب به مردان توصیه می کنند که زن و در طی چند هفته پس از درمان ، باردار نشوند. برای اطلاع بیشتر در این مورد با پزشک خود صحبت کنید.

اگر ناحیه تابش اشعه شامل بیضه ها باشد ، ممکن است که دوز پرتو درمانی باعث شود که دیگر بیضه ها کار نکنند (عقیم سازی) و شما قادر به فرزندآوری نیستید.

دانستن خطر ابتلا به این احتمال قبل از دریافت پرتودرمانی بسیار مهم است. هنوز تحقیق روشنی در مورد چگونگی اسپرم در معرض پرتودرمانی بر کودکان آینده ساخته شده از آن اسپرم تأثیر ندارد. اگر به فکر پرتودرمانی هستید که روی بیضه ها تأثیر می گذارد ، با پزشک خود صحبت کنید که چگونه این ممکن است در آینده فرزندان را تحت تأثیر قرار دهد . 


روشهای درمان هدفمند – درمان سرطان

این مطلب را از دست ندهید:
نقش عوامل تغذیه ای در بروز سرطان

مطالب مرتبط

error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24