نکاتی برای نزدیکان بیمار سرطانی در مراحل اولیه درمان سرطان

نکاتی که باید نزدیکان بیمار سرطانی در نظر داشته باشند : یکی از اولین مراحل درمان سرطان ، پس از اینکه به شما گفته می شود شخصی که دوست دارید سرطان دارد، یادگیری در مورد تشخیص وی خواهد بود. این به شما کمک می کند روند بیماری را بفهمید و از آنچه در پیش است […]

پرتودرمانی | مراحل اولیه درمان سرطان

نکاتی که باید نزدیکان بیمار سرطانی در نظر داشته باشند :

یکی از اولین مراحل درمان سرطان ، پس از اینکه به شما گفته می شود شخصی که دوست دارید سرطان دارد، یادگیری در مورد تشخیص وی خواهد بود. این به شما کمک می کند روند بیماری را بفهمید و از آنچه در پیش است مطلع باشید.

وقتی فردی به سرطان مبتلا است، هیچ کس نمی تواند نتیجه آن را پیش بینی کند. اگرچه راهی برای دانستن آنها به طور قطعی وجود ندارد، تیم مراقبت از سرطان، باید بتواند در مورد چگونگی پیش رفتن اوضاع به شما ایده دهند. با گذشت زمان و شناخت بیشتر فرد مبتلا به سرطان، این امر واضح تر می شود.

برخی از اولین سوالاتی که شما و فرد مبتلا به سرطان باید از پزشک و یا تیم مراقبت از سرطان بپرسید به شرح زیر است:

  • چه نوع سرطانی است؟
  • کجاست؟ آیا از آنجا که شروع شده فراتر رفته است؟
  • گزینه های مداوا چه هست؟ کدام را پیشنهاد می کنید؟
  • هدف از این درمان چیست؟
  • چه مدت درمان طول می کشد؟ چگونه خواهد بود؟ کجا انجام خواهد شد؟
  • چه عوارضی را باید انتظار داشته باشیم؟
  • درمان چگونه بر فعالیت های روزمره تأثیر می گذارد؟
  • نتیجه احتمالی بلند مدت چیست؟
  • در روند درمان بیماری سرطان چگونه با تأخیرهای پزشکی کنار بیاییم؟

تأخیر در نتیجه آزمایشگاه

بعضی اوقات ممکن است مدتی طول بکشد تا نتایج آزمایشگاه مشخص شوند. مقابله با این مسئله حتی زمانی که منتظر دریافت نتایج آزمایش هستید برای دیدن سرطان یا بازگشت سرطان حتی دشوارتر است. اطلاع از تغییر در شمارش خون یا تومور یا توده ترسناک است و نمی دانید که آیا سرطان است.
انتظار برای این نتایج می تواند اضطراب آور باشد و افراد احساسات شدید از جمله ناباوری، ترس، عصبانیت و غم و اندوه را تجربه کنند. مهم است که بدانید داشتن چنین احساسی برای شما و بیمار امری طبیعی است. برخی از افراد در صحبت با دیگران در مورد آنچه اتفاق می افتد راحت می شوند، در حالی که دیگران مایلند آن را بسیار خصوصی نگه دارند. سعی کنید در این مدت به خواسته های بیمار احترام بگذارید.

تأخیر در شروع درمان سرطان

برنامه ریزی برای درمان سرطان زمان بر است. اکثر افراد می خواهند فوراً درمان را شروع کنند. آنها نگرانند که زمان زیادی برای انجام آزمایشات یا تصمیم گیری بگذرد که می تواند برای مقابله با سرطان صرف شود.
درمان سرطان باید خیلی زود پس از تشخیص شروع شود، اما با صبر چند هفته ای برای شروع درمان صدمه ای نخواهد دید. این به فرد مبتلا به سرطان فرصت می دهد تا در مورد تمام گزینه های درمانی خود با تیم مراقبت از سرطان، خانواده و دوستانش صحبت کند و سپس تصمیم بگیرد که بهترین گزینه برای آنها است.
همچنین ممکن است بیمار بخواهد نظر دیگری درباره بهترین روش درمانی بدست آورد. این اغلب ایده خوبی است، خصوصاً اگر بیمار بتواند به پزشکی با تجربه در درمان نوع سرطان خود مراجعه کند. نظر دوم می تواند به فرد مبتلا به سرطان اطلاعات بیشتری بدهد و به آنها کمک کند تا در انتخاب برنامه درمانی اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند.
بیمار همچنین ممکن است بخواهد یا نیاز به زمان دارد تا خود را آماده کند تا فعالیت های طبیعی خود را در حین معالجه متوقف کند. به عنوان مثال، تمهیداتی برای کار یا مراقبت از کودک ممکن است لازم باشد این برنامه ریزی های از پیش می تواند به بیمار کمک کند تا با تمرکز بیشتری با درمان مواجه شود.
اگر شما یا بیمار نگران هستید که بلافاصله درمان شروع نمی شود، نگرانی های خود را با تیم مراقبت از سرطان در میان بگذارید و مطمئن باشید که هر گونه تاخیر مشکلی ایجاد نمی کند.

پرتودرمانی | نکاتی برای نزدیکان بیمار سرطانی در مراحل اولیه درمان سرطان

در طول درمان سرطان چگونه با عدم اطمینان کنار بیاییم؟

وقتی فردی به سرطان مبتلا می شود، مراحل مختلفی را طی می کند. درک و مراقبت شما نیز با گذشت زمان تغییر خواهد کرد. مواقعی پیش خواهد آمد که شما نمی دانید چه اتفاقی خواهد افتاد، و با بیماری جدی مانند سرطان، این یک امر طبیعی است. اما هیچ تضمینی در مراقبت از سرطان وجود ندارد. هیچ راهی وجود ندارد که مطمئن باشید آیا درمان جواب خواهد داد.
هیچ کس نمی تواند عوارض جانبی یا مشکلاتی را که عزیز شما در طول درمان با آن روبرو خواهد شد را پیش بینی کند. و حتی پس از درمان موفقیت آمیز، هنوز هم احتمال بازگشت سرطان وجود دارد. حتی ممکن است در آینده یک سرطان جدید و متفاوت وجود داشته باشد. برخی از ایده هایی که به دیگران کمک کرده اند تا با عدم اطمینان و ترس کنار بیایند و احساس امیدواری بیشتری داشته باشند عبارتند از:

بیاموزید که برای سالم نگه داشتن فرد مبتلا به سرطان چه کاری می توانید انجام دهید و با خدمات در دسترس خود آشنا شوید. این می تواند حس کنترل بیشتری به شما بدهد.
بدانید که شما نمی توانید بر برخی از جنبه های سرطان کنترل داشته باشید. در این موارد پذیرفتن شما بجای مبارزه کردن، کارسازتر است.
سعی کنید ترس خود را کنار بگذارید، اما آنها را انکار نکنید. طبیعی است که این افکار به ذهن شما خطور می کنند، اما لازم نیست که آنها را در آنجا نگه دارید. برخی از مردم آنها را به تصویر می کشند که در حال شناور شدن یا بخار شدن هستند. دیگران آنها را به یک قدرت بالاتر برای اداره کردن امور تبدیل می کنند.
احساس ترس یا عدم اطمینان را با یک دوست یا مشاور معتمد ابراز کنید. گشودگی و برخورد با احساسات به بسیاری از افراد کمک می کند کمتر احساس نگرانی کنند. وقتی احساسات شدیدی مانند ترس ابراز می شوند، بهتر می توانید این احساسات را کنار بگذارید.
از انرژی خود برای تمرکز بر سلامتی و آنچه اکنون می توانید انجام دهید استفاده کنید تا تا آنجا که می توانید سالم بمانید. به یاد داشته باشید که از خود و همچنین فرد مبتلا به سرطان مراقبت کنید.
روش هایی پیدا کنید تا به خودتان کمک کنید تا آرام باشید.
برای ورزش منظم وقت بگذارید و تا جایی که می توانید تحرک داشته باشید.
زندگی خود را تا حد ممکن طبیعی نگه دارید و تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید. این ها تنها مواردی هستند که می توانید کنترل کنید.

شما در سلامتی شخصی که از او مراقبت می کنید نقش مهمی دارید، اما نمی توانید عملکرد او را از نظر جسمی یا روحی کنترل کنید. مراقب باشید که پیشرفت و روزهای خوب عزیزتان را به عنوان اثبات مهارت مراقبت از خود نبینید. اگر این کار را انجام دهید، احتمالاً خودتان را در روزهای بد و عقب گرد هم سرزنش خواهید کرد. عدم قطعیت و پستی و بلندی بخشی از مقابله با سرطان است. هیچ کس، حتی بهترین مراقب، نمی تواند آنها را کنترل کند.

بیشتر بخوانید :

چگونه با انتظار برای تشخیص سرطان کنار بیاییم؟

ممکن است از چند روز تا چند هفته طول بکشد تا بفهمید آیا سرطان است یا خیر، چه نوع سرطانی وجود دارد. این زمان دشوار برای بیمار و همچنین عزیزانی است که از احتمال سرطان آگاه هستند. برخی متوجه می شوند که به حالات بدتر فکر می کنند و یا اینکه آیا ممکن است عزیزانشان را از دست دهند.
دیگران ممکن است سعی کنند روزهای خود را تا حد ممکن به طور عادی سپری کنند و به آن فکر نکنند. بیشتر افراد وقتی منتظر نتیجه آزمایش هستند ترکیبی از ترس و امید دارند.ممکن است بخواهید وقتی این نتایج به اشتراک گذاشته می شود در کنار عزیزتان باشید. می توانید به یاد داشته باشید، سوالات خود را به یاد بیاورید، و شروع به آماده سازی خود و دیگران برای موارد بعدی کنید.

چگونه می توانیم خود را با نتیجه تشخیص تنظیم کنیم؟

با گذشت زمان، بیمار و عزیزان شروع به سازگاری با تشخیص سرطان می کنند. این زمان تغییر و عمل است. همه در حال عادت به وضعیت غیرمنتظره و ترسناکی هستند که اکنون در آن قرار گرفته اند. ممکن است غمگین، پریشان یا عصبانی باشند. وقتی همه به شیوه خود کنار می آیند ممکن است احساسات از دقیقه به دقیقه تغییر کنند.

 

مراقبت از بیماران مبتلا به سرطان در منزل

 

ارتباط با نشریه