علائم اولیه سرطان تیروئید مدولاری

درباره علائم اولیه سرطان تیروئید مدولاری بدانید ! از جمله سرطان های خطرناک تیروئید که به شکلی نادر ممکن است بیمار را درگیر کند سرطان تیروئید مدولاری است، در صورت تشخیص زود هنگام، قابل درمان است، اولین نشانه های این سرطان ظاهر شدن توده در جلوی گلوی بیمار است. انجمن تیروئید آمریکا شیوع این نوع […]

درباره علائم اولیه سرطان تیروئید مدولاری بدانید !

از جمله سرطان های خطرناک تیروئید که به شکلی نادر ممکن است بیمار را درگیر کند سرطان تیروئید مدولاری است، در صورت تشخیص زود هنگام، قابل درمان است، اولین نشانه های این سرطان ظاهر شدن توده در جلوی گلوی بیمار است.

انجمن تیروئید آمریکا شیوع این نوع سرطان را به احتمال ۱ تا ۲ درصد از آمار سرطان تیروئید مطرح می کند، گرچه در آماری دیگر این مقدار بین ۳ تا ۵ درصد ارزیابی می شود.

سرطان مدولاری تیروئید به نام اختصاری MTC  نیز نامیده می شود و منشاء آن از سلولهای پارافولیکولار تیروئید است، سلولهای پارافولیکولار وظیفه تولید هورمون کلسی تونین را به عهده دارند، کلسی تونین هورمونی است که در جذب کلسیم استخوان نقش دارد.

MTC در مواردی می تواند از والدین به فرزندان منتقل شود که در این حالت به آن سرطان مدولاری تیروئید خانوادگی یا FMTC گفته می شود، گرچه حدودا ۷۵ درصد از مدولاری ارثی نبوده و به صورت انفرادی ایجاد می شود.

 علائم اولیه سرطان تیروئید

علائم معمول در این نوع سرطان عبارتند از : 

 • تورم در گردن نزدیک به غده تیروئید که بیشتر مربوط به تورم در غدد لنفاوی است
 • مشکل بلعیدن که باعث می شود تا فرد دچار گلودرد شود
 • سرفه که در مواردی همراه با خون خواهد بود
 • تنگی نفس که به دلیل فشار به راههای هوایی ایجاد می شود

اگر بیماری پیشرفت کند بیمار علائم دیگری را نیز تجربه می کند از جمله

 • وجود توده بزرگ در گردن
 • درد در گردن، فک و یا گوش
 • احساس خفگی
 • و در مواردی که بیماری به اعصاب صوتی سرایت کرده باشد ممکن است بیمار دچار گرفتگی و خشونت صدا نیز باشد علائم اولیه سرطان تیروئید

در موارد پیشرفته سرطان مدولاری سطح بالای کلسی تونین که توسط تومور تولید می شود می تواند باعث شود تا فرد به اسهال، استفراغ و همچنین برافروختگی صورت مبتلا شود .

آمار درمان بیماران مبتلا به مدولاری تیروئید

سرطان مدولاری به کندی رشد می کند و اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود به خوبی درمان پذیر است، آمار و تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می دهد که نرخ درمان و بقای بیماران در طول ده سال به شرح زیر است :

 • ۹۵ درصد بهبودی در بیمارانی که تنها مبتلا به سرطان تیروئید هستند
 • ۷۵ درصد بهبودی در سرطان مدولاری با گسترش به گره های لنفاوی مجاور
 • ۲۰ درصد زمانی که سرطان به سایر قاط از جمله ریه، کبد و استخوان گسترش پیدا کرده باشد.

درمان سرطان تیروئید مدولاری

خط اول در درمان سرطان به طور معمول جراحی و حذف غده تیروئید است، پرتو درمانی و شیمی درمانی در مورد بیمارانی که بقایای تیروئید در آنها ممکن است دردسرساز باشد، این بیماران به دلیل برطرف کردن نیاز بدن به هورمون تیروئید بایست تا آخر عمرشان داروی تیروئید مصرف کنند.


مطالب پیشنهادی : 

سرطان تیروئید چیست ؟

چند نوع بیماری سرطان وجود دارد ؟

چه عواملی در ایجاد و بروز بیماری سرطان نقش دارند ؟