ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

از سین سرطان تا سین سلامتی

سرطان | سرطان اصفهان | دکتر سرطان اصفهان | بهترین درمان سرطان | مطالب مفید سرطان

امروز : چهارشنبه, ۲۰ فروردین , ۱۳۹۹
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / آشنایی با سرطان, سرطان ها > اثرگذاری و روش های مختلف شیمی درمانی

اثرگذاری و روش های مختلف شیمی درمانی

انواع شیمی درمانی   داروهای مختلف و روش‌های متفاوتی برای دریافت شیمی درمانی وجود دارد. چهار دسته‌بندی اصلی این موارد هستند: عوامل آلکیله‌کننده: این عوامل به صورت مستقیم روی دی‌ان‌ای سلول کار می‌کند و آن را در هر مرحله ...

انواع شیمی درمانی

 

داروهای مختلف و روش‌های متفاوتی برای دریافت شیمی درمانی وجود دارد.

چهار دسته‌بندی اصلی این موارد هستند:

  • عوامل آلکیله‌کننده: این عوامل به صورت مستقیم روی دی‌ان‌ای سلول کار می‌کند و آن را در هر مرحله از دورۀ زندگی که باشد می‌کشند. نمونه‌ی این داروها کلرامبوسیل، سیکلوفسفامید، تیتوپاپا و بوسولفان هستند.
  • آنتی‌متابولیت‌ها: این مواد پروتئین هایی که سلول برای بقا نیاز دارد را شبیه‌سازی می‌کند. سلول‌ها از جذب آن‌ها هیچ منفعتی نمی‌برند و به همین دلیل از گرسنگی می‌میرند. نمونۀ این داروها آنتاگونیست‌های پورین، آنتاگونیست‌های پیریمیدین و آنتاگونیست‌های فولات هستند.
  • آلکالوئیدهای گیاهی: این مواد توانایی سلول‌ها را برای رشد و تقسیم مسدود می‌کنند. نمونه‌هایی از این داروها عبارتند از: آکتنیمایسین D، دوکسوروبیسین و میتومایسین.
  • آنتی‌بیوتیک‌های ضد توموری: این مواد به دی‌ان‌ای متصل شده و جلوی سنتز کردن آران‌ای را می‌گیرند؛ به این ترتیب سلول دیگر نمی‌تواند تقسیم شود. این داروها با آنتی‌بیوتیک‌هایی که برای بیماری های عفونی مصرف می‌کنیم تفاوت دارند. دوکسوروبیسین، میتوکسانترون و بلوموی سین از انواع این دارو هستند.

پزشکان معمولا پس از بررسی عواملی مانند نوع و میزان پیشرفت سرطان، داشتن یا نداشتن سابقۀ شیمی درمانی و بیماری‌هایی مانند دیابت روش مناسب شیمی درمانی را تجویز می‌کنند.

میزان اثرگذاری شیمی درمانی

میزان اثرگذاری شیمی درمانی به عوامل فردی متکی است.

عواملی مانند:

  • منطقه، نوع و میزان پیشرفت بیماری
  • سن، سلامت عمومی بیمار و بیماری‌های دیگر وی

در بعضی از موارد شیمی درمانی به تنهایی می‌تواند بهبودی کامل را ایجاد کند؛ به طوری که سرطان دوباره عود نکند.

در بعضی از موارد دیگر این راه درمانی با روش‌های دیگر مانند پرتو درمانی یا جراحی همراه می‌شود تا نتایج بهتری حاصل شود. برای کوچک کردن تومور پیش از جراحی می‌توان از درمان Neo-adjuvant استفاده کرد.

اگر سرطان در مراحل پیشرفته باشد، شیمی درمانی سرعت پیشرفت بیماری و علایم آن را کم می‌کند؛ حتی اگر امیدی به بهبودی کامل نباشد. به این روش، شیمی درمانی تسکینی گفته می‌شود.

کمک‌های هنگام درمان

گفتگو با پزشک معالج، مشاور یا عضو شدن در گروه‌های مجازی مختص افرادی که مشغول این راه درمانی هستند، می‌تواند به حفظ روحیه کمک کند.

اهمیت بسیاری دارد که در طول دوره‌ی درمان سرطان، بیمار و پزشک ارتباط نزدیک و مداومی داشته باشند که بتوانند عوارض جانبی را بهتر کنترل کنند. بیمار نباید بدون مشورت با پزشک، تغییرات ناگهانی در سبک زندگی خود ایجاد کند.

این راه درمانی ممکن است روش پرهزینه‌ای باشد. بیمار باید با پزشک خود صحبت کند تا از تمام روش‌هایی که پیش ِرو دارد مطلع شود همچنین لازم است با شرکت بیمۀ خود تماس بگیرد و بپرسد کدام داروها و روش‌ها شامل خدمات بیمه می‌شوند.

بعضی افراد در طول این دوره می‌توانند به صورت عادی به کار و شغل خود بپردازند اما برخی دیگر باید به مرخصی بروند. شماری از کارفرماها از لحاظ قانونی وظیفه دارند شرایط و برنامۀ کاری آن شخصی که این راه درمانی می‌کند را به گونه‌ای تغییر دهند که مناسب او باشد.


۱۱ عوارضی که بعد از شیمی درمانی به سراغتان می آید !

خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید