آشنایی با تومورهای خوش خیم

شیمی درمانی آشنایی با تومورهای خوش خیمتومور خوش خیم

بیشتر تومورهای خوش خیم مضر نیستند و بعید است که آنها روی سایر قسمتهای بدن نیز تأثیر بگذارند. با این حال ، در صورت فشار بر علیه اعصاب یا رگ های خونی یا باعث تولید بیش از حد هورمون ها ، مانند سیستم غدد درون ریز ، می تواند باعث درد یا مشکلات دیگر شود.

در بخش قبلی با انواع تومور سرطانی و غیر سرطانی آشنا شدید قصد داریم در این بخش به طور اختصاصی به انواع تومور های خوش خیم بپردازیم ، همراه ما بمانید : 

نمونه هایی از تومورهای خوش خیم عبارتند از:

آدنوم

آدنوما در بافت اپیتلیال غده ای ایجاد می شود ، یعنی غشای نازکی که غدد ، اندامها و سایر ساختارهای بدن را در بر می گیرد.

مثالها عبارتند از:

  • پولیپ در روده بزرگ
  • fibroadenoma ، یک شکل رایج از تومور خوش خیم پستان است
  • آدنومهای کبدی ، که در کبد رخ می دهد

آدنوما به عنوان سرطان شروع نمی شود. با این حال ، برخی از آنها می توانند در معرض آدنوکارسینوما ، که سرطانی است ، قرار بگیرند.

فیبروم

فیبروم یا فیبروم تومورهای خوش خیم هستند که می توانند بر روی بافت فیبروز یا پیوند دهنده هر اندام رشد کنند. فیبروم رحم رایج است و می تواند باعث شود:

  • خونریزی واژن
  • درد یا ناراحتی در لگن
  • بی اختیاری ادرار

انواع مختلفی از فیبروما وجود دارد ، از جمله:

  1. آنژیوفیبروما ، که می تواند به صورت برجستگی های قرمز کوچک روی صورت ظاهر شود
  2. درماتوفیبروما ، که بر روی پوست ظاهر می شود ، اغلب در پاهای پایینی است

برخی از فیبروم ها می توانند علائم ایجاد کنند و ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند. در موارد نادر ، فیبروم ها می توانند تغییر کرده و تبدیل به فیبروسارکوم شوند. اینها سرطانی است.


بیشتر بخوانید : علل دردهای زیر شکم خانم ها


همانژیوما

همانژیوما تومورهای خوش خیم است که با رشد بیش از حد رگهای خونی شکل می گیرد. آنها می توانند به عنوان “علائم توت فرنگی” قرمز روی پوست ظاهر شوند و یا در بدن ایجاد شوند. آنها اغلب در بدو تولد وجود دارند و در دوران کودکی از بین می روند. همانژیوم معمولاً نیازی به درمان ندارد ، اما در صورت از بین رفتن جراحی لیزر و گزینه های دیگر در دسترس است.

لیپوم

لیپوم ها در افراد ۴۰ تا ۶۰ ساله شایع است. لیپوم نوعی تومور بافت نرم است و از سلولهای چربی تشکیل شده است. طبق آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا (AAOS) ، آنها می توانند در هر سنی ظاهر شوند اما اغلب افراد ۴۰ تا ۶۰ ساله را تحت تأثیر قرار می دهند.

بیشتر لیپوم ها کوچک ، بدون درد ، لاستیک ، لمس نرم و متحرک هستند. اغلب در قسمت پشت ، شانه ها ، بازوها ، باسن و قسمت های بالای پاها ظاهر می شوند.

AAOS خاطرنشان کرد: بعید است که آنها سرطانی باشند. انواع لیپوم شامل فیبرولیپوما است که حاوی سلولهای چربی و بافت پیوندی فیبر و آنژیولیپوما است که در زیر پوست ظاهر می شود.


تومورهای خوش خیم تخمدان

این مطلب را از دست ندهید:
نکاتی پیرامون سرطان مثانه

مطالب مرتبط

error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24