آشنایی با انواع تومور سرطانی و غیرسرطانی

انواع مختلف تومور چیست؟ تومور توده یا توده ای از بافت است که ممکن است شبیه تورم باشد. همه تومورها سرطانی نیستند ، اما خوب است که در صورت بروز  ، پزشک را ببینید. انستیتوی ملی سرطان ، تومور را به عنوان “توده غیر طبیعی بافتی تعریف می کند که منجر به تقسیم سلول ها […]

شیمی درمانی آشنایی با انواع تومور سرطانی و غیرسرطانی

انواع مختلف تومور چیست؟

تومور توده یا توده ای از بافت است که ممکن است شبیه تورم باشد. همه تومورها سرطانی نیستند ، اما خوب است که در صورت بروز  ، پزشک را ببینید.

انستیتوی ملی سرطان ، تومور را به عنوان “توده غیر طبیعی بافتی تعریف می کند که منجر به تقسیم سلول ها بیش از آنچه می شود یا باید می شوند ، در صورت لزوم نمی شود.”

در بدن سالم سلول ها رشد می کنند ، تقسیم می شوند و یکدیگر را جایگزین بدن می کنند. با تشکیل سلولهای جدید ، پیرها می میرند. هنگامی که فرد مبتلا به سرطان است ، سلولهای جدید هنگامی تشکیل می شوند که بدن به آنها نیازی نداشته باشد. اگر سلولهای جدید زیادی وجود داشته باشد ، گروهی از سلولها یا تومورها می توانند ایجاد شوند.

اگرچه برخی از تومورها خوش خیم هستند و از سلولهای غیر سرطانی تشکیل شده است ، برخی دیگر بدخیم هستند. تومورهای بدخیم سرطانی هستند و سلول ها می توانند در سایر نقاط بدن گسترش یابند.

تومور چیست؟

هنگامی که سلولها خیلی سریع تولید می شوند ، تومور ایجاد می شود. بسته به نوع ، تومورها می توانند از اندازه یک گره کوچک تا یک توده بزرگ متفاوت باشند و تقریباً در هر نقطه از بدن ظاهر می شوند.

سه نوع اصلی تومور وجود دارد:

خوش خیم: اینها سرطانی نیستند. آنها یا نمی توانند گسترش یابند یا رشد کنند ، یا خیلی کند عمل می کنند. اگر پزشک آنها را حذف کند ، آنها به طور کلی بر نمی گردند.

ضایعه برجسته : در این تومورها ، سلولها هنوز سرطانی نیستند ، اما پتانسیل ابتلا به بدخیمی را دارند.

بدخیم: تومورهای بدخیم سرطانی هستند. سلول ها می توانند در قسمت های دیگر بدن رشد کرده و گسترش یابند.

همیشه مشخص نیست که چگونه یک تومور در آینده عمل خواهد کرد. برخی از تومورهای خوش خیم می توانند بدخیم و سپس بدخیم شوند. به همین دلیل بهتر است هرگونه رشد را رصد کنید.

شیمی درمانی انواع تومورخوش خیم

بیشتر تومورهای خوش خیم مضر نیستند و بعید است که آنها روی سایر قسمتهای بدن نیز تأثیر بگذارند. با این حال ، در صورت فشار بر علیه اعصاب یا رگ های خونی یا باعث تولید بیش از حد هورمون ها ، مانند سیستم غدد درون ریز ، می تواند باعث درد یا مشکلات دیگر شود.

نمونه هایی از تومورهای خوش خیم عبارتند از:

  • آدنوم
  • فیبروم
  • همانژیوما
  • لیپوم

بیشتر بخوانید : علل دردهای زیر شکم خانم ها


ضایعه برجسته

این نوع تومور سرطانی نیست ، اما در صورت تغییر نیاز به نظارت دقیق دارد.

مثالها عبارتند از:

  • کراتوز اکتینیک
  • دیسپلازی دهانه رحم
  • متاپلازی ریه
  • لوکوپلاکی

نگاهی به علائم سرطان دهانه رحم و راه‌های تشخیص و درمان آن


شیمی درمانی سرطان غده بزاقی بدخیم

بدخیم

تومورهای بدخیم سرطانی هستند. آنها وقتی سلولهای غیرقابل کنترل رشد می کنند ، رشد می کنند. اگر سلول ها به رشد و گسترش خود ادامه دهند ، این بیماری می تواند تهدید کننده زندگی شود.

تومورهای بدخیم در فرآیندی به نام متاستاز می توانند به سرعت رشد کرده و در قسمتهای دیگر بدن نیز گسترش یابند. سلول های سرطانی که به قسمت های دیگر بدن منتقل می شوند ، همان سلول های اصلی هستند ، اما توانایی حمله به اندام های دیگر را دارند. به عنوان مثال ، اگر سرطان ریه به کبد گسترش یابد ، سلولهای سرطانی در کبد هنوز سلولهای سرطانی ریه هستند.

انواع مختلف تومور بدخیم در انواع مختلف سلول سرچشمه می گیرد.

سرطان غده بزاقی بدخیم


شیمی درمانی / پرتودرمانی