چگونه بیماری سرطان گسترش می یابد ؟

چطور بیماری سرطان گسترش می یابد؟

بیماری سرطان در ابتدا معمولا به صورت یک تومور منفرد در منطقه‌ی خاصی از بدن ظهور می‌کند. اگر تومور برداشته نشود، سلول های سرطانی بدخیم تومور، این توانایی را دارند که به بافت‌ها و اندام‌های مجاور، و همچنین اندام‌های بسیار دور از محل تومور اولیه گسترش پیدا کنند.

خوب این سلولهای سرطانی چگونه به نواحی جدید منتقل می‌شوند، و چرا احتمال سرایت سرطان به بعضی اندام‌ها بیشتر است؟

روند گسترش سرطان در اندام‌های بدن به متاستاز یا فراگستری معروف است. که وقتی شروع می‌شود که سلول های سرطانی تومورِ اولیه در بافت‌های طبیعی اطراف گسترش پیدا کنند.

این سلول های سرطانی در حین تکثیرشان از طریق یکی از سه مسیر معمول متاستاز، گسترش می‌یابند:

  • ترنس کولیومیک یا کاشته شدن در حفرات بدن
  • گسترش لنفاوی
  • گسترش خونی.

 

روش گسترش ترنس کولیومیک سلول های سرطانی

در گسترش ‌ترنس کولیومیک، سلول های سرطانی بدخیم به سطوح پوشاننده‌ی حفره‌های بدن ما «مثلا حفره شکم یا حفره لگن» نفوذ می‌کنند. سطح پوشاننده حفره شکم به «صِفاق» یا «پریتونئوم» معروف است و به عنوان دیواره‌ی جدا کننده ی حفره شکم عمل می‌کند.

برای مثال، سلول های سرطانی بدخیم در سرطان تخمدان، از طریق پریتونئوم که تخمدان را به کبد متصل می‌کند، گسترش می‌یابند و در نتیجه باعث بروز متاستاز بر روی سطح کبد می‌شود.

گسترش خونی سلول های سرطانی

در روش گسترش خونی، سلول های سرطانی به رگ‌های خونی هجوم می‌آورند. و از آن جایی که رگ‌های خونی تقریبا در سر تا سر بدن هستند، سلول های سرطانی بدخیم از این ویژگی استفاده کرده تا به اندام‌هایی که در فاصله دورتر در بدن قرار دارند دسترسی پیدا کنند.

روش گسترش لنفاوی سلولهای سرطانی

گسترش لنفاوی وقتی اتفاق می افتد که سرطان به گره‌های لنفاوی هجوم بیاورند، و از طریق سیستم لنفاوی به قسمت‌های دیگر بدن مهاجرت کنند. از آنجایی که سیستم لنفاوی، لنف بسیاری از نقاط بدن را تخلیه می‌کند می‌تواند شبکه بزرگی برای سرطان فراهم بیاورد.

بعلاوه، عروق لنفاوی در جریان ‌گردش خون تخلیه می‌شوند و در نتیجه به سلول های سرطانی بدخیم اجازه می‌دهند که از طریق گسترش خونی، گسترش یابند.

در یک ناحیه جدید، سلول‌ها بار دیگر تکثیر می‌شوند و تومور‌های کوچکی معروف به میکرومتاستاز را تشکیل می‌دهند. این تومور‌های کوچک رشد کرده و به تومور‌های تکامل یافته تبدیل می‌شوند، و روند متاستاز را کامل می‌کنند.

سرطان‌های مختلف از طریق مناطق متاستاز مخصوصشان شناخته می‌شوند.

برای مثال، بیماری سرطان پروستات معمولا به بافت استخوان گسترش می‌یابد. در صورتی که سرطان روده‌ی بزرگ به کبد گسترش می‌یابد. تئوری‌های مختلفی برای توضیح مهاجرت سلول های سرطانی بدخیم ارائه شده اند. دو نمونه از آن‌ها به طور مشخص در تضاد هستند.

استفان پاگت، جراح انگلیسی تئوری دانه و خاک را برای متاستاز ارائه داد. تئوری دانه و خاک می‌گوید که، سلول های سرطانی به راحتی در محیط نا‌مناسب می‌میرند. به همین دلیل فقط در محیط‌هایی از بدن که دارای ویژگی های مشابهی با محیط اولیه شان است گسترش می‌یابند.

از طرفی، پروفسور جیمز اوینگ، اولین پروفسور پاتولوژی آسیب شناسی دانشگاه کورنل تئوری دانه و خاک را به چالش می‌کشد و پیشنهاد می‌کند که محل متاستاز «و تشکیل تومورهای ثانویه» توسط موقعیت عروق و کانال‌های لنفاوی که از مکان تومور اولیه جاری می‌شوند، مشخص می‌شود. پس بیمارانی که سلولهای سرطانی و تومور‌های اولیه‌شان در مسیر عروق منتهی به ریه قرار دارد نهایتا به متاستاز سرطان در ریه دچار می‌شوند.

امروزه می‌دانیم که هر دو تئوری شامل حقایق با ارزشی هستند.

با این وجود داستان کامل متاستاز بسیار پیچیده‌تر از هر یک از دو تئوری پیشنهاد شده است. عواملی مانند خصوصیات سلول های سرطانی ، و همچنین عملکرد سیستم ایمنی در از بین بردن سلول های سرطانی در بروز متاستاز تاثیر گذارند.


از نشانه های بروز سرطان چه می دانید ؟


سئو سایت توسط شرکت مهندسی کلینیک ۲۴

این مطلب را از دست ندهید:
سالم ترین نوع گوشت کدام است ؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24