چگونه پرتودرمانی داده می شود؟

پرتودرمانی چگونه پرتودرمانی داده می شود؟پرتودرمانی چگونه انجام می شود ؟

پرتودرمانی به ۳ روش ارائه می شود:

  • تشعشع خارجی (یا اشعه پرتوی خارجی)

از دستگاهی استفاده می کند که پرتوهای پر انرژی را از خارج بدن به سمت تومور هدایت می کند. این در حین مراجعه به سرپایی به بیمارستان یا مرکز درمانی انجام می شود. این دارو معمولاً در طی چند هفته انجام می شود و بعضی اوقات دو بار در روز به مدت چند هفته انجام می شود. فردی که تابش بیرونی می کند رادیواکتیو نیست و نیازی به رعایت نکات ایمنی ویژه در خانه ندارد.

  • تشعشعات داخلی

تشعشعات داخلی به آن نیز براکی تراپی گفته می شود. یک منبع رادیواکتیو در داخل بدن در داخل یا در نزدیکی تومور قرار می گیرد. با برخی از انواع براکی تراپی ، ممکن است پرتودرمانی در بدن قرار داده شود و کار کند.

گاهی اوقات برای مدت زمانی در بدن قرار می گیرد و سپس برداشته می شود. این تصمیم بر اساس نوع سرطان گرفته می شود. اقدامات احتیاطی ویژه ایمنی برای این نوع تابش برای یک دوره زمانی مورد نیاز است. اما این مهم است که بدانید که آیا تابش داخلی در بدن باقی مانده است ، پس از مدتی در نهایت دیگر رادیواکتیو نمی شود.

پرتودرمانی هدف از به کارگیری رادیوتراپی چیست ؟

  • پرتودرمانی سیستمیک

از داروهای رادیواکتیو که توسط دهان یا داخل ورید استفاده می شود ، برای معالجه انواع خاصی از سرطان استفاده می شود. این داروها سپس در سراسر بدن مسافرت می کنند. ممکن است لازم باشد پس از تجویز این داروها اقدامات احتیاطی خاصی را در خانه انجام دهید.
نوع پرتویی که ممکن است دریافت کنید بستگی به نوع سرطان شما و کجا دارد. در برخی موارد ، بیش از یک نوع استفاده می شود. تیم مراقبت از سرطان شما می تواند به سؤالات مشخصی درباره نوع پرتودرمانی تجویز شده برای شما ، نحوه تأثیر آن بر بدن و هرگونه احتیاطی که ممکن است لازم باشد پاسخ دهد.


بیشتر مطالعه کنید : 

افزایش متناسب تعرفه‌های درمان به‌ خصوص در حوزه پرتو درمانی و شیمی درمانی

بعد از پرتو درمانی چه عوارضی در انتظارتان است ؟

این مطلب را از دست ندهید:
مواد غذایی با تراکم انرژی پایین در برابر سرطان

مطالب مرتبط

error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24