مصاحبه با دکتر پوریا عادلی با موضوع سرطان ریه

شیمی درمانی مصاحبه دکتر عادلی پیرامون سرطان ریه 

سرطان ریه

سرطان ریه کشنده ترین سرطان در بین مردان و زنان در سطح جهان است که به خصوص از سال ۱۹۰۳با توجه به افزایش مصرف سیگار و همچنین افزایش آلودگی های محیطی در شیوع آن افزوده شده است.
سرطان ریه از سه نوع اصلی : سرطان ریه سلول های کوچک، سرطان ریه سلول های غیر کوچک ومزوتلیوما تشکیل شده است.

ریه به عنوان مرکز تبادل O2 (اکسیژن) و دفع CO2 نقش عمده ایی در عملکرد سالم بدن افراد بازی کرده و افزایش بی رویه ی سلول های ریه که باعث اختلال در فانکشن و عملکرد ریه ی فرد می شود بعنوان سرطان ریه اطلاق می شود.

دکتر پوریا عادلی مهم ترین عامل بروز سرطان ریه را استعمال دخانیات دانستند . 

مهم ترین عامل ایجاد سرطان ریه استفاده از سیگار و دخانیات است که این افزایش خطر ابتلا در هردو گروه سیگاری های فعال ( active smoker ) و غیر فعال ( passive smoker ) کسانی که در معرض دود سیگار دیگران هستند دیده می شود .

از دیگر عوامل خطر در ایجاد کانسر ریه می توان سن بالا ، تماس با گاز رادون ونیکل ، سوخت موتورهای دیزلی ، آرسنیک و سابقه ی پرتو درمانی اشاره نمود . ابتلا به برخی بیماریهای ریوی همچون copd و فیبروز ریوی هم با افزایش ۴ تا ۶ برابری ابتلا به کانسر ریه همراه هستند.

سرطان ریه در صورت تشخیص در مراحل ابتدایی پروکتوز بسیار بهتر و طول عمر ۵ ساله حدود ۵۰% همراه هستند که این میزان در موارد پیشرفته به کمتر از ۵% کاهش می یابد .
متاسفانه به علت بدون علامت بودن این بیماری در مراحل اولیه تشخیص اکثر موارد در مراحل پیشرفته رخ می دهد .

از مهمترین علائم این بیماران در مراحل اولیه سرفه ، خلط به خصوص خلط خونی و تنگی نفس است . وجود سرفه مداوم بیشتر از دو هفته در افراد غیر سیگاری و یا تشدید سرفه در افراد غیر سیگاری و تغییر ماهیت و رنگ خلط در این افراد باید مورد توجه و بررسی قرارگیرد .

از دیگر علائم کانسر ریه که معمولا در موارد پیشرفته تر شاهد آن هستیم می توان به کاهش وزن ، افتادگی یکطرفه پلک ، درد شدید شانه ، تورم و ادم گردن و صورت ، سردرد و مجموعه ایی از علائم که به علت ترشح مواد خاص از سلول های سرطانی رخ می دهد و به آن سندروم پارانئوپلاستیک اطلاق می شود، اشاره نمود.

علائم این سندروم شامل تهوع، استفراغ، ضعف عضلانی، افزایش قند خون و…می باشد.

درمان کانسر ریه شامل جراحی ، شیمی درمانی و رادیو تراپی است که بسته به شرایط یک مورد یا ترکیبی از آن ها برای بیماران استفاده می شود، هماهنگی و طراحی درمان از ابتدای درمان توسط توسط جراح ، آنکلولوزیست و فوق تخصص ریه نقش بسزایی در روند درمان بیماران مبتلا به سرطان ریه دارد.

نکته اساسی و پایانی در کانسر ریه تاکید بر این موضوع است که ترک سیگار حتی بعد از سال ها می تواند باعث کاهش ریسک ابتلا به کانسر ریه شود وباید آن را جدی گرفت.


دکتر پوریا عادلی | متخصص رادیوتراپی آنکولوژی | متخصص شیمی درمانی اصفهان

این مطلب را از دست ندهید:
کولونوسکوپی چیست ؟

مطالب مرتبط

error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24