انواع بیماری سرطان تخمدان را بشناسید …

انواع سرطان تخمدان را بشناسید ...

سرطان تخمدان و انواع آن 

بیماری سرطان تخمدان نوعی سرطان است که از تخمدان آغاز می‌شود. زنان دو عدد تخمدان دارند که در دو طرف رحم‌شان قرار دارد. هر یک از تخمدان‌ها به‌ اندازه‌ی یک بادام است. وظیفه‌ی تخمدان‌ها تولید تخمک و هورمون‌های استروژن و پروژسترون است.

معمولا سرطان تخمدان تا زمانی‌ که به لگن خاصره و شکم گسترش نیابد، شناسایی نمی‌شود. درمان سرطان تخمدان در این مرحله دشوارتر است و اغلب، سرطان تخمدان در این مرحله باعث مرگ می‌شود. احتمال درمان موفقیت‌آمیز سرطان تخمدان در مراحل اولیه که سرطان محدود به تخمدان است، بیشتر است. معمولا از جراحی و شیمی‌درمانی برای درمان سرطان تخمدان استفاده می‌شود .

نشانه های سرطان تخمدان

مراحل اولیه‌ی سرطان تخمدان به‌ندرت موجب بروز نشانه‌ در بیمار می‌شود. سرطان تخمدان در مراحل پیشرفته می‌تواند چندین نشانه‌ی غیراختصاصی داشته باشد که اغلب با نشانه‌های برخی از بیماری‌های کم‌خطر مانند یبوست و سندروم روده تحریک ‌‌پذیر اشتباه گرفته می‌شود. نشانه‌ها و علائم سرطان تخمدان عبارتند از:

  • ورم یا نفخ شکم؛
  • احساس سیری زودهنگام پس از شروع به غذا خوردن؛
  • کاهش وزن؛
  • احساس ناراحتی در ناحیه‌ی لگن خاصره؛
  • تغییر در عادات روده‌ای مانند یبوست؛
  • نیاز مکرر به دفع ادرار.

علل سرطان تخمدان

 

دقیقا مشخص نیست که چه‌ چیز عامل ابتلا به سرطان تخمدان است. به‌طور کلی سرطان زمانی آغاز می‌شود که جهش ژنتیک موجب تبدیل سلول‌های طبیعی به سلول‌های سرطانی غیرطبیعی شود. سلول‌های سرطانی می‌توانند به‌سرعت تکثیر شوند و توده‌هایی (تومورها) را تشکیل دهند؛ سپس به بافت‌های اطراف هجوم می‌برند و درنهایت از یک تومور اولیه به هرجایی در بدن گسترش می‌یابند .

انواع سرطان تخمدان

نوع بیماری سرطان تخمدان، به نوع سلولی بستگی دارد که سرطان از آن آغاز می‌شود. انواع سرطان‌های تخمدان عبارتند از:

  • تومورهای اپیتلیال (سلول‌های پوششی): این سرطان از لایه‌ی نازکِ بافتی که سطح خارجی تخمدان را می‌پوشاند، آغاز می‌شود. تقریبا ۹۰٪ سرطان‌های تخمدان به‌خاطر تومورهای اپیتلیال رخ می‌دهند.
  • تومورهای استرومال: این سرطان در بافتی از تخمدان آغاز می‌شود که سلول‌های تولیدکننده‌ی هورمون‌ها در آنجا قرار دارند. این تومورها را می‌توان نسبتا زودتر تشخیص داد. تقریبا ۷٪ تومورهای تخمدان، استرومال هستند.
  • تومورهای سلول جنسی: این سرطان در سلول‌های تولیدکننده‌ی تخمک آغاز می‌شود. این نوع از سرطان تخمدان نادر است و معمولا در زنان جوان‌تر اتفاق می‌افتد.

مطالب پیشنهادی : 

علائمی که برای پیشگیری از سرطان تخمدان باید به آنها توجه کرد . 

برای کاهش احتمال سرطان تخمدان این کارها را انجام دهید . 

ناباروری و ریسک بالای ابتلا به سرطان تخمدان 

این مطلب را از دست ندهید:
نکته مهم برای پیشگیری از سرطان سرویکس

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24