سرطان غده بزاقی بدخیم

تومورهای بدخیم غده بزاقی انواع زیادی از سرطان غده بزاقی بدخیم و خوش خیم وجود دارد. غدد بزاقی عادی از تعداد زیادی سلول مختلف تشکیل شده است و تومورها می توانند در هر یک از این انواع سلول شروع شوند. سرطان های غده بزاقی نامگذاری شده است که طبق کدام یک از این نوع سلول […]

شیمی درمانی سرطان غده بزاقی بدخیم

تومورهای بدخیم غده بزاقی

انواع زیادی از سرطان غده بزاقی بدخیم و خوش خیم وجود دارد. غدد بزاقی عادی از تعداد زیادی سلول مختلف تشکیل شده است و تومورها می توانند در هر یک از این انواع سلول شروع شوند. سرطان های غده بزاقی نامگذاری شده است که طبق کدام یک از این نوع سلول ها وقتی در زیر میکروسکوپ مشاهده می شود ، بیشتر به نظر می رسد. انواع اصلی سرطان ها در زیر توضیح داده شده است.

پزشکان معمولاً براساس میزان غیرطبیعی بودن سرطانها در زیر میکروسکوپ ، درجه سرطان (از ۱ به ۳ ، یا از پایین تا زیاد) به سرطانهای بزاقی می دهند. درجه ایده ای نسبتاً سریع درباره رشد و گسترش آن می دهد.

سرطانهای درجه یک (که به آن درجه پایین نیز گفته می شود یا به خوبی تمایز دارند) بسیار شبیه سلولهای غده بزاق طبیعی هستند. آنها تمایل به رشد آهسته دارند  .

سرطانهای درجه ۲ (که به آن درجه متوسط ​​نیز گفته می شود یا دارای تفاوت متوسطی هستند) از نظر ظاهری و دیدگاهی بین سرطانهای درجه یک و درجه ۳ وجود دارد.

سرطان های درجه ۳ (که به آن درجه درجه بالا نیز گفته می شود) و تفاوت چندانی با سلولهای طبیعی ندارند و اغلب رشد می کنند و یا به سرعت گسترش می یابند. چشم انداز این سرطان ها معمولاً به اندازه سرطانهای درجه پایین خوب نیست.

کارسینوم موکوپیدرموئید

کارسینومای موکوپیدرموئید شایعترین نوع سرطان غده بزاقی است. بیشتر در غدد پاروتید شروع می شود. آنها در غدد ساب مندیبولار یا غدد بزاق جزئی در داخل دهان کمتر دیده می شوند. این سرطانها معمولاً از نظر درجه پایین هستند ، اما می توانند درجه متوسط ​​یا درجه بالایی نیز باشند.

آدنوئید سرطان کیستیک

کارسینوم کیستیک آدنوئید معمولاً با کندی رو به رشد است و معمولاً وقتی در زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می گیریم ، کم درجه است. هنوز هم خلاص شدن از شر بسیار دشوار است زیرا تمایل دارد در امتداد اعصاب گسترش یابد. این تومورها تمایل دارند که پس از درمان (عموماً جراحی و پرتودرمانی) ، بعضاً سالها بعد ، برگردند. چشم انداز بیماران برای تومورهای کوچکتر بهتر است.

آدنوکارسینوما

آدنوکارسینوم اصطلاحی است که برای توصیف سرطانهایی که در سلولهای غده شروع می شوند (سلولهایی که به طور معمول یک ماده را ترشح می کنند) استفاده می شود. انواع زیادی از آدنوکارسینومای غده بزاقی وجود دارد.

سرطان سلول های اسینیک

بیشتر کارسینومای سلولهای acinic در غده پاروتید شروع می شوند. آنها تمایل به رشد آهسته دارند و بیشتر از سایر سرطانهای غده بزاقی در سن جوانی رخ می دهند. آنها معمولاً از نظر درجه متوسط ​​هستند ، اما احتمالاً تا چه اندازه به بافت مجاور آنها نزدیک شده اند ، پیش بینی بهتری از دیدگاه یک بیمار است.

پلی مورف آدنوکارسینوما با درجه پایین (PLGA)

این تومورها در غدد بزاقی جزئی شروع به فعالیت می کنند. آنها معمولاً (اما نه همیشه) آهسته رشد می کنند و عمدتاً قابل درمان هستند.

آدنوکارسینوما ، در غیر این صورت مشخص نشده است (NOS): هنگامی که تحت میکروسکوپ مشاهده می شود ، این سرطانها از ویژگی های کافی برای گفتن آدنوکارسینوما برخوردار هستند ، اما جزئیات کافی برای طبقه بندی بیشتر آنها وجود ندارد. آنها در غدد پاروتید و غدد بزاقی جزئی شایع هستند. این تومورها می توانند در هر درجه باشند.

بیشتر مطالعه کنید : 

شیمی درمانی سرطان غده بزاقی بدخیم

آدنوکارسینوما نادر

انواع مختلفی از آدنوکارسینوما بسیار نادر است. برخی از این موارد درجه پایین هستند و معمولاً نتیجه بسیار خوبی دارند:

 • آدنوکارسینوم سلول بازال
 • پاک کردن کارسینوم سلول
 • سیستادنوکارسینوما
 • آدنوکارسینومای حفره ای
 • لنفادنوکارسینومای خلفی
 • آدنوکارسینومای مخاطی

آدنوکارسینوماهای نادر دیگر احتمالاً درجه بالایی دارند و ممکن است نتیجه مطلوبی نداشته باشند:

 • سرطان آنکوسیتیک
 • سرطان مجرای بزاق
 • تومورهای مخلوط بدخیم

۳ نوع تومور مخلوط بدخیم وجود دارد:

 • آدنوم سابق پلومورفیک کارسینوما
 • کارسینوسارکوم
 • متاستاز کردن تومور مختلط

تقریباً همه این سرطانها سرطان آدنوم پلومورفیک هستند. ۲ نوع دیگر بسیار ، بسیار نادر هستند.

آدنوم کارسینوما پلومورفیک سابق از یک تومور خوش خیم مخلوط (همچنین به عنوان یک آدنوم پلومورفیک شناخته می شود) ایجاد می شود. این تومور عمدتاً در غدد بزاقی عمده رخ می دهد. هم درجه سرطان و هم میزان گسترش آن (مرحله آن) در پیش بینی نتیجه مهم است.


شیمی درمانی / پرتو درمانی