سلسله مقالات مدیریت بیمارستان های خصوصی و خیریه و جذب نیروی انسانی

پرتودرمانی جذب نیروی انسانی در بیمارستانقسمت پنجم جذب نیروی انسانی

نیروی انسانی به عنوان سرمایه پایدار و مزیت رقابتی بی نظیر هر بیمارستانی محسوب شده و جذب نیروهای انسانی مناسب یکی از مهمترین قدم ها در موفقیت های آینده هر بیمارستان است.
جذب نیروی انسانی با تدوین چارت سازمانی متناسب با اهداف استراتژیک هر سازمان آغاز میشود.تدوین چارت بیمارستان باید توسط ارشدترین سطوح مدیریتی با همکاری مشاوران خبره نیروی انسانی انجام شده و در تدوین آن بایداهداف استراتژیک بیمارستان،ساختار سازمانی سایر بیمارستان ها و قوانین دانشگاه متبوعه مد نظر قرار گرفته شود .

علاوه بر این نکات توجه به شرایط اقتصادی جامعه در زمان جذب نیرو هم،موضوع مهمی است که نباید از آن غافل شد ، در شرایط رکود و بحران اقتصادی ترجیح با آن است که با واسپاری برخی از مشاغل به مجموعه های بیرون بیمارستان از بار تعهدات طولانی مدت مجموعه کاسته شود ،در صورتی که در شرایط شکوفایی اقتصادی جذب نیروها با وفاداری و تعهد سازمانی بالا ضامن موفقیت مجموعه خواهد بود.

پس از تدوین چارت سازمانی و تعریف مشاغل ، شرح وظایف ،توانایی های لازم و مدرک متناسب با هر شغل طبق قوانین باید مشخص شده و سپس باید بازه حقوق ومزایای هر شغل با توجه به نقشی که آن شغل در نیل به اهداف بیمارستان دارد تعیین گردد . نکته مهم در تعیین حقوق و دستمزد ها رعایت عدالت برون سازمانی و درون سازمانی است.برای رعایت عدالت برون سازمانی می توان از اطلاعات سایر مراکز درمانی و بیمارستان های مشابه برای پرداخت استفاده نمود ، در کنار عدالت برون سازمانی، رعایت عدالت درون سازمانی و تعیین حقوق و مزایای یکسان برای مشاغل مشابه جهت تداوم همکاری نیرو ها با مجموعه از اهمیت بالایی برخوردار است.

بیشتر مطالعه کنید : 

انتخاب مدیر عامل بیمارستان – سلسله مقالات مدیریت بیمارستان های خیریه و خصوصی

رادیوتراپی اصفهان جذب نیروی انسانی در سلسله مقالات مدیریت بیمارستان های خصوصی و خیریه
پس از تعریف مشاغل و بازه حقوق و مزایا نوبت جذب داوطلبین هر شغل خواهد بود که با توجه به نوع شغل و شرایط بازار کار تعداد متقاضیان هر شغل متفاوت خواهد بود و بسته به تعداد متقاضیان، مجموعه از حق انتخاب های متفاوتی برخوردار خواهد بود.
به طور معمول جذب نیرو ها با مصاحبه شغلی و بررسی رزومه داوطلبین انجام میشود.
مصاحبه شغلی بهتر است توسط چند مصاحبه گر، متشکل از مدیر ارشد مجموعه،مدیر یا معاون نیروی انسانی و مسئول مستقیم آن شغل در کنار فردی خبره که سابقه اشتغال در آن شغل را دارد انجام شود و به جای سوالات فی البداهه و متفاوت از سوالات مشابه برای تمامی داوطلبین هر شغل استفاده شود.
در مصاحبه باید به جای سوالات با پاسخ بله یا خیر ،از سوالات تشریحی استفاده شده ،و مصاحبه گر باید از تایید یا رد پاسخ مصاحبه شونده خودداری نماید.
بهتر است پس از پایان مصاحبه از دادن پاسخ مثبت یا منفی به داوطلبین خودداری شود و نتیجه مصاحبه به صورت کاملا محترمانه به شکل نامه یا ایمیلی به داوطلب اعلام گردد.
در مورد حقوق و مزایا و شرایط کاری هر شغل بهتر است در همان جلسه اول مصاحبه حقوق و مزایا و شرایط کاری هر شغل به صورت شفاف به داوطلب توضیح داده شود تا در صورت عدم تمایل یا پذیرش شرایط از اتلاف وقت مجموعه و داوطلب خودداری شود.

به قلم دکتر پوریا عادلی دانش آموخته مدیریت استراتژیک متخصص رادیوتراپی و انکولوژی


شیمی درمانی / پرتو درمانی

این مطلب را از دست ندهید:
تشخیص این سرطان مرگبار با آزمایش خون

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24