با سایر سرطان نادر غده بزاقی آشنا شوید …

شیمی درمانی با سایر سرطان نادر غده بزاق آشنا شوید ... 

سرطان های غده بزاق نادر

چندین نوع سرطان نادر غده بزاقی ایجاد می شود. در ادامه به بررسی آنها می پردازیم : 

  • سرطان سلول سنگفرشی

این سرطان عمدتاً در مردان مسن مشاهده می شود. این بیماری پس از پرتودرمانی برای سایر سرطانهای منطقه ایجاد می شود. این نوع سرطان تمایل به چشم انداز ضعیف تری دارد.

  • کارسینوم اپیتلیال-میوپیتلیال

این تومور نادر تمایل به درجه پایینی ندارد ، اما می تواند پس از درمان برگردد و یا در قسمت های دیگر بدن گسترش یابد و متاستاز داشته باشد .

  • سرطان سلول کوچک آناپلاستیک

سلولهای موجود در این تومورها دارای مشخصات سلول های عصبی هستند. این تومورها اغلب در غدد بزاقی جزئی مشاهده می شوند و تمایل به رشد سریع دارند.

  • کارسینومای تمایز نیافته

این گروه از سرطانها شامل کارسینوم تمایز نیافته سلولهای کوچک ، سرطان تمایز نیافته سلولهای بزرگ و سرطان لنفوپیتلیال است. اینها سرطانهای درجه بالایی هستند که اغلب گسترش می یابند. به طور کلی ، چشم انداز بقا تمایل به فقیر بودن دارد. کارسینوم لنفوپیتلیال ، که بسیار بیشتر در افراد اسکیمو و اینویت وجود دارد ، نتیجه کمی بهتر دارد.

شیمی درمانی درمان سرطان غدد بزاقی با راهکار شیمی درمانی

سایر سرطانهایی که می توانند بر روی غدد بزاقی تأثیر بگذارند . 

این نوع سرطان معمولاً به عنوان سرطان نادر غده بزاقی واقعی تصور نمی شود ، یا به این دلیل است که بیشتر در قسمت های دیگر بدن شروع می شوند ، یا به این دلیل که در جای دیگر شروع می شوند و سپس رشد می کنند یا در غدد بزاقی گسترش می یابند.

  • لنفوم غیر هوچکین

بیشتر لنفوم های غیر هوچکین در غدد لنفاوی شروع می شوند. به ندرت ، این سرطانها در سلول های سیستم ایمنی در غدد بزاقی شروع می شوند. آنها رفتار می کنند و متفاوت از انواع دیگر سرطان در غدد بزاقی هستند. بیشتر لنفومهایی که در غدد بزاقی شروع می شوند ، مبتلایان به سندرم Sjogren  را تحت تأثیر قرار می دهند (اختلالی که باعث حمله سیستم ایمنی بدن به سلول های غده بزاقی می شود). 

  • سارکوم

غدد بزاقی شامل رگ های خونی ، سلول های ماهیچه ای و سلول هایی هستند که بافت همبند را تشکیل می دهند. سرطان هایی که در این نوع سلول ها شروع می شوند ، سارکوم نامیده می شوند. این موارد بندرت در غده بزاقی رخ می دهد. 

  • سرطانهای غده بزاقی ثانویه

سرطان هایی که از جای دیگر شروع می شوند و به غدد بزاقی سرایت می کنند ، سرطان های غده بزاقی ثانویه نامیده می شوند. این سرطان ها بر اساس جایی که سرطان شروع شده است ، درمان می شوند.

سرطان غده بزاقی بدخیم


شیمی درمانی / پرتو درمانی


این مطلب را از دست ندهید:
MRIجدید در خدمت تشخیص و معالجه سرطان

مطالب مرتبط

error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24