سرطان متاستاتیک پستان

پرتو درمانی | سرطان متاستاتیک پستان

سرطان متاستاتیک سینه 

سرطان متاستاتیک پستان که مرحله چهارم سرطان پستان نامیده می شود، یکی از مراحل سرطان سینه است که در بخش های دیگر بدن مانند کبد، مغز، استخوان ها یا ریه ها گسترش یافته است. سلول های سرطانی می توانند از تومور اصلی پستان جدا شوند و از طریق جریان خون یا سیستم لنفاوی که مجموعه بزرگی از گره ها یا رگ هاست، به قسمت های دیگر بدن سفر کنند. سرطان پستان ممکن است ماه ها یا سال ها بعد از تشخیص و درمان اولیه به بخش دیگری از بدن بازگردد. تقریباً ۳۰ درصد از خانم هایی که درگیر مرحله اول سرطان پستان هستند، دچار وضعیت متاستاتیک خواهند شد.

برخی از افراد به محض تشیخص سرطان پستان، دارای سرطان متاستاتیک پستان هستند. این بدان معنی است که سرطان پستان قبل از گسترش در قسمت های دیگر بدن، تشخیص داده نشده است. تومور متاستاتیک در بخش دیگری از بدن متشکل از سلول های سرطان پستان است. بنابراین اگر سرطان پستان به استخوان گسترش یابد، تومور متاستاتیک در استخوان از سلول های سرطان پستان تشکیل شده است، نه سلول های استخوان.
هنگامی که سرطان متاستاتیک پستان تشخیص داده می شود، ممکن است افراد مبتلا دچار احساس ترس، استرس، افسردگی یا عصبانیت شوند.

برخی از افراد ممکن است روش های درمانی سرطان سینه را که انجام داده اند، زیر سوال ببرند یا حتی از پزشکشان شاکی باشند که نتوانسته آنها را درمان کند. به عنوان کسی که در این شرایط قرار دارد، باید ببینید چه چیزی برای شما و وضعیتتان مناسب است.

به خاطر داشته باشید که بیماری متاستاتیک انتهای خط نیست و نباید امید خود را از دست بدهید. افراد زیادی هستند که با وجود ابتلا به سرطان پستان در این مرحله، عمر طولانی را تجربه خواهند کرد. گزینه های درمانی زیادی برای سرطان پستان متاستاتیک وجود دارد و هر روز داروهای جدیدی آزمایش می شوند.

در حالی که سرطان متاستاتیک پستان ممکن است به طور کامل از بین نرود، درمان می تواند آن را برای چندین سال کنترل نماید. اگر یک روش درمانی بی اثر شود، می توانید روش دیگری را امتحان نمایید. سرطان می تواند گاهی فعال شود و گاهی رو به بهبودی برود. روش های درمانی متفاوتی به تنهایی، به صورت ترکیبی یا متوالی مورد استفاده قرار می گیرد. هنگامی که بیماری تحت کنترل است و احساس خوبی دارید، وقفه در درمان می تواند در کیفیت زندگی شما بسیار اثرگذار باشد.

نشانه ها ی سرطان متاستاتیک پستان

نشانه های سرطان متاستاتیک پستان می تواند بسته به موقعیت سرطان متفاوت باشد. در این قسمت، در مورد نشانه های سرطان پستان که به استخوان، ریه، مغز و کبد گسترش یافته است، صحبت خواهیم کرد.

شیمی درمانی | درمان سرطان متاستاتیک سینه 

متاستاز استخوان: نشانه ها و تشخیص

رایج ترین نشانه سرطان پستانی که به استخوان گسترش یافته است، یک درد جدید ناگهانی قابل توجه می باشد. سرطان پستان می تواند به هر استخوانی سرایت کند، اما بیشتر اوقات به دنده ها، ستون فقرات، لگن یا استخوان های بلند بازو و پاها گسترش می یابد.

متاستاز ریه: علائم و تشخیص

هنگامی که سرطان پستان به ریه منتقل می شود، اغلب باعث ایجاد علائم نمی شود. در صورت وجود نشانه، علائم ممکن است شامل درد یا احساس ناراحتی در ریه، تنگی نفس، سرفه مداوم و سایر موارد باشد.

متاستاز مغز: علائم و نشانه ها

نشانه های سرطان پستان که به مغز سرایت کرده است، می تواند شامل سردرد، تغییر در گفتار یا بینایی، مشکلات حافظه و موارد دیگر باشد.

متاستاز کبد: علائم و تشخیص

هنگامی که سرطان پستان به کبد گسترش یابد، معمولاً علائمی ایجاد نمی کند. اگر متاستاز کبد باعث علائم شود، این علائم شامل مواردی مانند درد یا ناراحتی، خستگی و ضعف، کاهش وزن یا کم اشتهایی، تب و سایر موارد می باشد.

 

این مطلب را از دست ندهید:
تشخیص این سرطان مرگبار با آزمایش خون

 

بیشتر بخوانید : 

با ورزش روزانه سرطان سینه را دور کنید .

شبیه سازی پرتودرمانی سرطان سینه توسط پژوهشگران سبزواری

 

ارتباط با ما 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ