ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

از سین سرطان تا سین سلامتی

سرطان | سرطان اصفهان | دکتر سرطان اصفهان | بهترین درمان سرطان | مطالب مفید سرطان

امروز : پنجشنبه, ۲۱ فروردین , ۱۳۹۹
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / آشنایی با سرطان, سرطان ها > پیشگیری از کانسر پروستات با استفاده از دستکاری هورمونی

پیشگیری از کانسر پروستات با استفاده از دستکاری هورمونی

پیشگیری از کانسر پروستات  با  Hormonal Manipulation دستکاری هورمونی شواهد قوی وجود دارد که بیانگر ارتباط  بین آندروژنها و خطر کانسر پروستات می باشد. تستوسترون، که در داخل سلولهای پروستات و به کمک آنزیم 5 – ...

پیشگیری از کانسر پروستات  با  Hormonal Manipulation دستکاری هورمونی

شواهد قوی وجود دارد که بیانگر ارتباط  بین آندروژنها و خطر کانسر پروستات می باشد. تستوسترون، که در داخل سلولهای پروستات و به کمک آنزیم ۵ – آلفا ردوکتاز به آندروژن قوی تری یعنی دی هیدروتستوسترون (DHT) تبدیل می گردد، نقش محوری در رشد و نمو غده پروستات دارد.

رشد نرمال غده پروستات و دستگاه تناسلی خارجی مردان نیازمند تحریک آندروژنیک مناسب می باشد. اشخاصی که نقص ارثی آنزیم ۵ – آلفا ردوکتاز دارند، در تولید مناسب (DHT) جهت رشد مناسب پروستات و دستگاه تناسلی خارجی ناتوان می باشند و چنین افرادی نه دچار بزرگی خوش خیم پروستات (BPH)  می شوند و نه به کانسر پروستات مبتلا می گردند.

مطالعاتی که در بین گروههای تژادی مختلف انجام شده نیز از نقش مستقیم آندروژنها در پیدایش کانسر پروستات حمایت کرده اند. سطح هورمون آندروژن، آینه ای از خطر پیدایش کانسر پروستات را نشان می دهد. برای مثال این هورمون در سیاه پوستان نسبتا بالا بوده و در مردان ژاپنی پایین است. مضافا اینکه مردان ژاپنی به طور نسبی سطوح پایین تری از فعالیت آنزیم ۵ – آلفا ردوکتاز را در قیاس با نژادهای با ریسک بالاتر، دارا می باشند.

پیشرفتهایی که در بیولوژی مولکولی پدید آمده، شناسایی پلی مورفیسم های ژنتیکی مختلفی را که با افزایش خطر کانسر پروستات همراهند، تسهیل بخشیده است. بسیاری از این ژنها، مستقیما با فعالیت آندروژنی ارتباط داشته، که بیانگر این امر می باشند که تغییرات ژنتیکی مستقیما با متابولیسم آندروژن ارتباط دارند و ممکن است خطر کانسر پروستات را نیز تحت تاثیر قرار دهند.

این یافته ها، اشتیاقی را برای دستکاری هورمونی به عنوان یک استراتژی، جهت تجویز عوامل دارویی پیشگیرانه (Chemoprevention) فراهم آورده است. البته از آنجا که هر استراتژی به منظور تجویز عوامل دارویی پیشگیرانه ، برای مردان سالم توصیه می گردد، لذا باید عاری از هرگونه عارضه جانبی باشد.

بسیاری از این عوامل برای مصرف وسیع، پذیرش نیافته اند، چراکه به صورت بالقوه از خطر سمیت دارویی برخوردار می باشند. فیناستراید، با مهار آنزیم ۵ – آلفا ردوکتاز، از تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستوسترون (DHT) در داخل سلولهای پروستات جلوگیری می کند. اطلاعات بالینی و اولیه بیانگر نقش بالقوه فیناستراید به عنوان عامل دارویی پیشگیرانه (Chemoprevention) کانسر پروستات می باشد.


مطالب پیشنهادی : 

روش‌های طبیعی برای پیشگیری از سرطان پروستات

کمبود زینک احتمال ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد !

علایم اختصاصی سرطان در مردان


اخیرا نتایج مطالعه ای که توسط انستیتو ملی کانسر (National Cancer Institute) آمریکا و با عنوان مطالعه پیشگیری از کانسر پروستات (Prostate Cancer Prevention Trial ,PCPT) انجام شده و اولین مطالعه فاز III در این رابطه نیز می باشد، منتشر شده است. در این مطالعه ۱۸۸۸۲ مرد ۵۵ سال یا بیشتر با معاینه انگشتی از طریق رکتوم (Digital Rectal Exam, DRE) نرمال و یا سطح PSA 3 یا کمتر را به دو گروه تقسیم کردند، که به یک گروه فیناستراید با دوز ۵mg روزانه و به گروه دوم، پلاسبو تجویز گردید. مدت زمان مطالعه ، ۷ سال بود.

کانسر پروستات
کانسر پروستات

به بیمارانی که معاینه DRE غیر طبیعی داشته و یا سطح PSA بیش از ۴ng/ml داشتند،  توصیه به انجام بیوپسی پروستات گردید. علاوه بر این، در انتهای دوره مطالعه، اشخاصی که کانسر پروستات نداشتند، نیز تحت بیوپسی قرار گرفتند. این مطالعه نشان داد که ۸/۲۴% کاهش در موارد کانسر پروستات در طی این دوره ۷ ساله، در مردانی که تحت درمان با فیناستراید بودند، در قیاس با افرادی که پلاسبو دریافت کرده بودند، مشاهده شد.

علی رغم اینکه مردانی که فیناستراید دریافت کرده بودند، بیشتر از عوارض جانبی جنسی این دارو شاکی بودند، با این حال این افراد کمتر دچار علایم ادراری شده و نسبت به گروه دوم، کمتر به رزکسیون از طریق مجرا (Tans Urethral Resection, TUR) پروستات نیاز یافتند. در مجموع فیناستراید، به عنوان عامل دارویی پیشگیرانه جهت کانسر پروستات، هنوز اثبات نشده ولی انجام مطالعات بیشتر در این رابطه را ضرورت می بخشد.

 

دکتر حمید سعیدی ساعدی دانشیار رادیوتراپی و انکولوژی، بیمارستان رازی رشت

خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید