ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

از سین سرطان تا سین سلامتی

سرطان | سرطان اصفهان | دکتر سرطان اصفهان | بهترین درمان سرطان | مطالب مفید سرطان

امروز : جمعه, ۲۲ فروردین , ۱۳۹۹
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / آشنایی با سرطان, سرطان ها > بیماری سرطان پروستات بیماری شایع در میان آقایان

بیماری سرطان پروستات بیماری شایع در میان آقایان

تعریفی از سرطان پروستات یکی از سرطان های شایع بین مردان که علائم آن آهسته آهسته نمایان میشود ، بیماری سرطان پروستات است. که البته با هوشیاری و تشخیص در زمان مناسب می توان از تشدید ...

تعریفی از سرطان پروستات

یکی از سرطان های شایع بین مردان که علائم آن آهسته آهسته نمایان میشود ، بیماری سرطان پروستات است. که البته با هوشیاری و تشخیص در زمان مناسب می توان از تشدید این بیماری جلوگیری و قبل از آسیب رساندن به بقیه اندام های بدن سرطان پروستات را درمان نمود.

معرفی سرطان پروستات

بسته به نقطه‌ی شروع سرطان پروستات به انواع گوناگونی تقسیم می‌شود. در بیش از ۹۵ درصد موارد، این سرطان از سلول‌های داخل غده شروع می‌شود که به آن آدنوکارسینوما می‌گویند. بر این اساس وقتی از سرطان پروستات می‌گوییم منظور همین نوع است.

خوشبختانه سرطان پروستات رشدی بسیار آهسته دارد. البته در غده‌ی پروستات بسیاری از مردان سلول‌های سرطانی یافت می‌شود، اما بیش‌تر آن‌ها در اثر کهولت سن می‌میرند و نه از سرطان پروستات. در اتوپسی‌های زیادی که از غده‌ی پروستات مردان (پس از مرگ آن‌ها) انجام دادند، نتیجه گرفتند که ۸۰ درصد از مردان در دهه‌ی هشتم یا نهم عمرشان سرطان پروستات داشته‌اند، اما هرگز تشخیص داده نشده و به دلایل دیگری از دنیا رفته‌اند.

تقریبا در غده‌ی پروستات ۳۰% از مردان پنجاه ساله این نوع سرطان وجود دارد. اما در بیش‌تر موارد سلول‌های تغییر شکل یافته سر جای‌شان می‌مانند و پخش نمی‌شوند. اگر این سلول‌ها به نقطه‌های دیگر غده‌ی پروستات نفوذ کنند، بسته به شمار این سلول‌ها درجه‌ی سرطان (Grade) تغییر می‌کند. درجه‌ی پایین آن کم‌ و بیش طبیعی به‌شمار می‌رود و برایش کاری انجام نمی‌شود.

سرطان پروستات
سرطان پروستات

مراحل بروز بیماری 

مرحله بندی میزان مهاجرت سلولهای سرطان پروستات به اندام و بافت های اطراف را مشخص می کند و به انتخاب بهترین درمان بیماری کمک می نماید:
مرحله ۱: هنوز سرطان در مراحل ابتدایی است و از پروستات خارج نشده است.
مرحله ۲ : سرطان کمی پیشرفته است ، اما هنوز محدود به پروستات است.
مرحله ۳: سرطان به بافت های اطراف منتشر شده است.
مرحله ۴: سرطان به غدد لنفاوی اطراف ، بافت ها و اندامهای نزدیک : مثانه و مقعد ؛ و اندامهای دور : ریه و استخوان متاستاز (مهاجرت) کرده است.


تشخیص سرطان پروستات با هوش مصنوعی

خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید