انتخاب گزینه های درمانی بر حسب مرحله بروز سرطان

شیمی درمانی انتخاب گزینه های درمانی بر حسب مرحله بروز سرطان

گزینه های درمانی توسط مرحله سرطان غدد بزاقی

گزینه های درمانی سرطان غده بزاقی تا حد زیادی به مرحله بروز سرطان بستگی دارد. اما عوامل دیگر ، مانند درجه سرطان (احتمال رشد و گسترش سریع آن چقدر است)؛ سلامت کلی فرد نیز می تواند مهم باشد.

مرحله اول

این سرطان ها کوچک هستند و هنوز در غده بزاقی هستند. اگر مبتلا به سرطان غده بزاقی مرحله I من باشید ، پزشکان احتمالاً برای از بین بردن سرطان و بخشی یا تمام غدد بزاقی عمل جراحی را توصیه می کنند.

اگر مبتلا به سرطان متوسط ​​یا زیاد یا کارسینوم کیست آدنوئید نیستید ، ممکن است بعد از عمل جراحی پرتودرمانی توصیه شود ، اگر این سرطان به طور کامل برطرف نشده باشد ، یا اگر لبه های منطقه خارج شده حاوی سلولهای سرطانی باشد (نشانه ای از ابتلا به برخی سرطان). ممکن است پشت سر گذاشته باشد).

مرحله دوم

سرطان غدد بزاقی مرحله دوم بزرگتر است اما هنوز در غده بزاقی محدود است. آنها همچنین عمدتاً با عمل جراحی تحت درمان قرار می گیرند ، اما ممکن است گسترده تر (پوشاندن ناحیه وسیع تر) نسبت به سرطان های مرحله I باشد. جراح همچنین ممکن است غده های لنفاوی را در گردن شما در همان سمت از بین ببرد تا ببیند که آنها دارای سرطان هستند.

اگر سرطان نتواند سرطان به طور کامل از بین برود ، یا اگر لبه های نمونه برداشته شده حاوی سلولهای سرطانی باشد ، ممکن است پرتودرمانی بعد از عمل انجام شود اگر سرطان شما متوسط ​​یا درجه متوسط ​​یا کارسینوم کیستیک آدنوئید باشد. شانس بیشتری وجود دارد که ممکن است برخی از سرطانها از سرطانهای مرحله اول عقب مانده باشند.

اگر جراحی منجر به مشکلات جدی در خوردن غذا ، گفتار یا ظاهر شود یا برای افرادی که از عمل جراحی خودداری می کنند ممکن است پرتودرمانی گزینه اصلی باشد. اما مشخص نیست که آیا این همان فرصت را برای درمان سرطان به عنوان جراحی فراهم می کند ، بنابراین همه پزشکان قبول ندارند که این یک روش خوب برای سرطان های مرحله دوم است.

مرحله سوم

این سرطانها حتی بزرگتر هستند و یا در خارج از غده بزاقی شروع به رشد می کنند. آنها ممکن است به گره های لنفاوی در گردن نیز رسیده باشند.

پزشکان معمولاً در صورت امکان جراحی گسترده (از بین بردن غده بزاقی حاوی تومور ، بافتهای اطراف و کلیه غدد لنفاوی در گردن شما) را توصیه می کنند. برای تومورهای درجه پایین که ویژگی های مربوط به آن وجود ندارد ، این تنها درمانی است که در صورت از بین بردن همه سرطان ممکن است. اما در بسیاری از موارد ، به ویژه برای تومورهای درجه بالا ، جراحی با پرتودرمانی دنبال می شود. شیمی درمانی (شیمی درمانی) نیز ممکن است اضافه شود ، اما مشخص نیست که این چقدر مفید است. این هنوز در حال مطالعه است.

اگر جراحی گزینه مناسبی نباشد ، ممکن است به عنوان درمان اصلی از پرتودرمانی (با یا بدون شیمی درمانی) استفاده شود (به عنوان مثال ، اگر برداشتن جراحی سرطان منجر به مشکلات جدی در خوردن ، گفتار یا ظاهر شود).


بیشتر بخوانید : 


مرحله چهارم

سرطان غدد بزاقی مرحله چهارم بسیار دشوار است ، به ویژه اگر سرطان در اندامهای دوردست گسترش یابد. اگر پزشک احساس کند که همه سرطان از بین برود ممکن است برخی از این سرطانها تحت درمان قرار بگیرند. (این تحت پرتودرمانی و شاید شیمی درمانی باشد.)

اما بیشتر اوقات ، پرتودرمانی به عنوان اصلی ترین روش درمانی استفاده می شود. از این روش برای کوچک کردن تومور (ها) و تسکین درد ، خونریزی یا سایر علائم استفاده می شود. تابش ممکن است با شیمی درمانی ترکیب شود. اگر سرطان به سایر قسمتهای بدن سرایت کرده باشد ، ممکن است شیمی درمانی رشد سرطان را برای مدتی کوچک یا کاهش دهد و ممکن است به تسکین علائم کمک کند.

از آنجا که این سرطانها برای درمان دشوار است ، شرکت در یک کارآزمایی بالینی از درمان های جدیدتر گزینه خوبی است.


شیمی درمانی / پرتودرمانی


این مطلب را از دست ندهید:
خطر انتقال ویروس کرونا در اماکن مختلف

مطالب مرتبط

error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24