انتخاب مدیر عامل بیمارستان – سلسله مقالات مدیریت بیمارستان های خیریه و خصوصی

رادیوتراپی انتخاب مدیر عامل بیمارستان – سلسله مقالات مدیریت بیمارستان های خیریه و خصوصی انتخاب مدیر عامل بیمارستان به قلم دکتر پوریا عادلی متخصص رادیوتراپی انکولوژی ،دانش آموخته مدیریت استراتژیک

تامین نیروی انسانی و تعیین نقش ها از جمله انتخاب مدیر عامل بیمارستان ،اختیارات و مسئولیت ها بر اساس استاندارهای مدیریتی مانند ایزو۹۰۰۱ ، ایزو۱۴۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱ جزو الزامات مدیریت هر ساختاری است که تدوین آن با انتخاب مدیرعامل توسط هیات مدیره و یا هیات موسس آغاز شده و به طور معمول ادامه آن بر عهده مدیرعامل بیمارستان خواهد بود.

مجموعه ارشد مدیریتی بیمارستان باید در انتخاب مدیرعامل یا رئیس بیمارستان در بسیاری از موارد دید خود را از حیطه منطقه ای فراتر برده و به گزینه های موجود در کشور هم بیندیشند که البته انتخاب مدیر غیر بومی در کنار معایبی همچون هزینه بالا برای مجموعه و عدم شناخت روابط درون ساختاری و برون ساختاری مجموعه گزینه ای است که نباید از ابتدا کنار گذاشته شود.

یکی از بحث های همیشگی در انتخاب مدیران عامل بیمارستان ها انتخاب یک پزشک یا غیر پزشک برای این مسئولیت است ، جدا از این واقعیت که مدیران عامل و روسای اکثریت بیمارستان های شناخته شده دنیا از بین پزشکان مقبول آن مجموعه انتخاب می شوند ، در شرایط فعلی کشور و با نیروهای موجود نیز به کارگیری یک پزشک آشنا با آموزه های مدیریتی و مالی برای این سمت گزینه ای منطقی تر است ، اگر چه در حال حاضر برخی مراکز با تفکیک دو پست ریاست بیمارستان و مدیرعامل و تصدی گری این دو پست به ترتیب توسط یک پزشک و یک مدیر مالی تجربه نسبتا موفقی هم داشته اند ولی به علت چالش های موجود این رویه به صورت کلی توصیه نمی شود .

تیم ارشد انتخاب مدیرعامل بیمارستان باید علاوه بر توجه به توانایی های شخصی با مطالعه روابط منطقه ای ، صنفی و سیاسی موجود و در نظرگیری استراتژی کلی سازمان اقدام به انتخاب مدیرعاملی نمایند ، که احتمالا به صورت طولانی مدت سکاندار مجموعه خواهد بود و در صورت عدم انتخاب صحیح تعویض یا عدم تعویض او مجموعه را با معضلات پیچیده ای روبرو خواهد کرد.

رادیوتراپی انتخاب مدیر عامل بیمارستان

یکی از چالشهای هیات مدیره ها تعیین حقوق و دستمزد مدیرعامل و ریاست بیمارستان است . میزان دستمزد هر شغل با سهمی که آن شغل در نیل به اهداف سازمان دارد و با در نظر گرفتن مهارت ها ، اختیارات و مسئولیت ها و همچنین کوشش های فکری ، احساسی و جسمانی و در کنار خطرهای ناشی از کار طبق سیستم های ارزشیابی مشاغل مانند (های پرو فایل) یا (جی ۲۰ ) تعیین می شود.

ولی نکته ای که نباید در خصوص تمام مشاغل ارشد به خصوص مدیرعامل و رئیس بیمارستان از نظر دور داشت تفاوت بین ارزش شاغل با شغل است ، و شاید گاهی بیمارستان لازم باشد هزینه های بسیار بالاتری را برای جذب فرد یا افراد خاصی با توانایی های منحصر به فرد پرداخت نماید.

در بسیاری از کشورها حقوق مدیران عامل بیمارستان ها در کنار مدیران نفتی و شرکت هایی همچون اپل ، گوگل و … در سطوح بالایی قرار دارد و شاید بیمارستان ها بتوانند با پرداخت قسمتی از دستمزد رئیس یا مدیرعامل به صورت سهام مجموعه مانند شرکت های اینترنشنال ضمن ایجاد انگیزه ، بار مالی پرداختی بیمارستان را کاهش دهند.


سلسله مقالات مدیریت بیمارستان های خیریه و خصوصی – مدیریت منابع انسانی

این مطلب را از دست ندهید:
داروی رایج فشار خون سرطان زاست

مطالب مرتبط

error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24