آشنایی با کشنده ترین سرطان ها

۵ مورد از کشنده ترین سرطان ها سلول های سرطانی در بدن تقسیم، رشد و گسترش می یابند. اگر پزشکان قادر به کنترل گسترش سلولهای سرطانی نباشند، نتیجه مرگ حاصل می شود. عوامل مختلفی، چه داخلی و چه خارجی ، باعث سرطان می شوند. عوامل داخلی شامل جهش های ژنتیکی ، هورمون ها و شرایط […]

۵ مورد از کشنده ترین سرطان ها

سلول های سرطانی در بدن تقسیم، رشد و گسترش می یابند. اگر پزشکان قادر به کنترل گسترش سلولهای سرطانی نباشند، نتیجه مرگ حاصل می شود. عوامل مختلفی، چه داخلی و چه خارجی ، باعث سرطان می شوند. عوامل داخلی شامل جهش های ژنتیکی ، هورمون ها و شرایط ایمنی بدن است و عوامل خارجی شامل سیگار کشیدن، رژیم غذایی ناسالم و بیماری های عفونی است. اغلب، چندین سال طول می کشد تا چنین عوامل خطری منجر به سرطان شود. طبق انجمن سرطان آمریکا، در سال ۲۰۲۰، تخمین زده می شود که ۱.۸ میلیون مورد جدید سرطان در میان آمریکایی ها وجود داشته باشد و ۶۰۶،۵۲۰ نفر بر اثر این بیماری خواهند مرد. در اینجا پنج مورد از کشنده ترین سرطان ها را بررسی می کنیم که عبارتند از : 

  • سرطان ریه 
  • سرطان روده 
  • سرطان پستان 
  • سرطان پانکراس 
  • سرطان پروستات 

شیمی درمانی | مصاحبه دکتر عادلی پیرامون سرطان ریه 

سرطان ریه یکی از کشنده ترین سرطان ها

متأسفانه، بیشتر مبتلایان به سرطان ریه در ابتدا با بیماری پیشرفته ای روبرو می شوند و سرانجام بر اثر این بیماری خواهند مرد. سیگار کشیدن – که یک عامل خطر قابل اصلاح است – از شایعترین علت سرطان ریه است. براساس معاینه میکروسکوپی، سرطان ریه به دو نوع تقسیم می شود: سرطان ریه سلول کوچک و سرطان ریه سلول غیر کوچک. بسته به نوع و مرحله سرطان ریه، درمان می تواند شامل جراحی، شیمی درمانی و رادیوتراپی باشد.

بیشتر بخوانید : آلودگی هوا عامل اصلی سرطان ریه شناخته شده است

سرطان روده بزرگ یکی از کشنده ترین سرطان ها

در ابتدا، سرطان روده بزرگ با علائم کمی یا بدون علائم ظاهر می شود. اگر این سرطان زود تشخیص داده شود، سرطان روده بزرگ با میزان بقای پنج ساله قابل درمان است. به عنوان مثال، میزان بقا در برخی از افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ در مراحل اولیه حدود ۹۰٪ است.
با این حال، برای زنده ماندن از سرطان روده بزرگ، غربالگری مانند کولونوسکوپی ضروری است. متأسفانه، میزان بقای پنج ساله سرطان روده بزرگ پیشرفته بسیار کمتر است. بسته به مرحله و شیوع سرطان روده بزرگ، درمان می تواند شامل جراحی، رادیوتراپی، شیمی درمانی یا آمبولیزاسیون باشد.

سرطان روده بزرگ در کمین زنان چاق

شیمی درمانی |سرطان سینه

سرطان پستان یکی از کشنده ترین سرطان ها

سرطان سینه در اثر رشد بدخیم سلولهای پوشاننده لوبولها یا مجاری پستان ایجاد می شود. حدود ۱٪ از کل سرطان های پستان بر مردان تأثیر می گذارد. سرطان پستان از یک کلون یا یک سلول تغییر یافته ایجاد می شود. به طور معمول، این سلولهای کلونال کاملاً بدخیم و حمله و متاستاز می شوند.
درمان سرطان پستان می تواند کاملاً پیچیده و مبتنی بر عوامل متعددی باشد. به طور گسترده، درمان سرطان پستان را می توان بصورت گسترده (ماستکتومی) یا محافظت کننده از پستان (لامپکتومی) توصیف کرد.
علاوه بر درمان محلی جراحی، درمان کمکی یا سیستمیک نیز برای درمان افراد مبتلا به سرطان پستان انجام می شود. چنین درمان کمکی می تواند شامل شیمی درمانی یا هورمون درمانی باشد. خوشبختانه با بهبود توانایی های تشخیصی و درمانی، افراد بیشتری که مبتلا به سرطان پستان هستند ، زنده می مانند.

نکته طلایی و مفید در رابطه با عود سرطان سینه

پرتودمانی | پانکراس - سرطان لوزالمعده

سرطان پانکراس یکی از کشنده ترین سرطان ها

سرطان لوزالمعده یکی از پرخاشگرانه ترین سرطان ها است. این به سرعت می کشد و بیمار را با علائم متعدد دردناک و خطرناک از جمله درد معده، انسداد صفراوی، خونریزی و سایر موارد آزار می دهد.
علی رغم تحقیق در مورد این موضوع، هیچ گزینه غربالگری یا روش درمانی قابل اعتمادی برای افراد مبتلا به سرطان لوزالمعده وجود ندارد.

سرطان لوزالمعده و واقعیت‌های تکان دهنده

سرطان پروستات یکی از کشنده ترین سرطان ها

پروستات غده ای است که در سیستم ادراری تناسلی مردان یافت می شود. در وسط لگن تحتانی قرار گرفته و در بین راست روده و مثانه قرار گرفته است. پروستات مایعات منی را تولید می کند که اسپرم را تغذیه می کند.
سرطان پروستات از سلولهای غده ای بوجود می آید و بنابراین یک آدنوکارسینوم است. این بیماری معمولاً مردان مسن را درگیر می کند و بیشتر در بین آمریکایی های آفریقایی تبار و کسانی که سابقه خانوادگی بیماری دارند شایع است. بیشتر سرطان های پروستات رشد کندی دارند و افراد مبتلا به سرطان پروستات بدون علامت معمولاً بدون نیاز به درمان بعدی مشاهده می شوند. در حقیقت، بسیاری از افراد مبتلا به سرطان پروستات به دلایل غیرمرتبط مانند حمله قلبی یا سکته می میرند.

اگرچه مردان مسن بدون علامت یکبار به طور مرتب از طریق معاینه دیجیتال مقعدی و آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) از نظر سرطان پروستات مورد غربالگری قرار می گرفتند، اما در سال های اخیر، غربالگری معمول از نظر بسیاری از متخصصان پزشکی مورد بی توجهی قرار گرفته است.
درمان سرطان پروستات شامل برداشتن جراحی (پروستاتکتومی)، پرتودرمانی خارجی (پرتودرمانی) و براکی تراپی است. براکی تراپی روشی است که در آن یک رادیواکتیو در پروستات کاشته می شود.


پرتودرمانی 

شیمی درمانی