ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

از سین سرطان تا سین سلامتی

سرطان | سرطان اصفهان | دکتر سرطان اصفهان | بهترین درمان سرطان | مطالب مفید سرطان

امروز : جمعه, ۲۲ فروردین , ۱۳۹۹
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / آشنایی با سرطان, سرطان ها > تاثیر آنتی اکسیدان ها در پیشگیری از کانسر پروستات

تاثیر آنتی اکسیدان ها در پیشگیری از کانسر پروستات

آنتی اکسیدانها و پیشگیری از بروز کانسر پروستات بررسی ها نشان داده که انواعی از اکسیژنهای واکنش پذیر (Reactive Oxygen) در پیدایش و پیشرفت انواعی از سرطانها، از جمله کانسر پروستات ، نقش دارند. آسیب اکسیداتیو ...

آنتی اکسیدانها و پیشگیری از بروز کانسر پروستات

بررسی ها نشان داده که انواعی از اکسیژنهای واکنش پذیر (Reactive Oxygen) در پیدایش و پیشرفت انواعی از سرطانها، از جمله کانسر پروستات ، نقش دارند. آسیب اکسیداتیو ممکن است اجزای سلولی متعددی را از جمله لیپیدها، پروتئینها و اسیدهای نوکلئوتیدی تحت تاثیر قرار دهد.

شواهد حاصل از مطالعات بالینی بیان داشته اند که سلنیوم و ویتامین E، به عنوان عوامل دارویی پیشگیرانه بالقوه کانسر پروستات نقش داشته، که احتمالا ناشی از عملکرد آنتی اکسیدانی آنها می باشد.

سلنیوم جزء ضروری چندین پراکسیداز گلوتاتیونی خارج و داخل سلولی است که سلولها را به کمک کاهش پر اکسیداز چرپی، از آسیب اکسیداتیو محافظت می کند. اخیرا توجه به سلنیوم، به عنوان عامل دارویی پیشگیرانه، ناشی از مطالعه بالینی وسیعی که کارایی سلنیوم را در پیشگیری از کانسرهای پوستی غیر ملانومی، مدنظر قرارداده، پدید آمده است.

در این مطالعه، ۱۳۱۲ نفر را به دو گروه تقسیم کردند، به یک گروه سلنیوم با دوز ۲۰۰mcg روزانه و به گروه دوم پلاسبو تجویز گردید. این بیماران به مدت ۵/۴ سال از نظر پیدایش کانسرهای پوستی غیر ملانومی و یا سایر کانسرها تحت پیگیری قرار گرفتند. اگرچه در این مطالعه تفاوتی از نظر پیدایش کانسرهای پوستی مشاهده نشد، با این حال میزان کانسر پروستات در بین افرادی که سلنیوم دریافت کرده بودند به میزان ۳/۲ کاهش نشان داد.

این کاهش کانسر پروستات  ناشی از تجویز سلنیوم، در مردان ۶۵ سال یا جوانتری که سطح سلنیوم اولیه و قبل از شروع درمان پایین تری داشته و مقادیر PSA اولیه اشان نیز کمتر بود، به میزان بیشتری سود در پی داشت .

دکتر حمید سعیدی ساعدی دانشیار رادیوتراپی و انکولوژی، بیمارستان رازی رشت

مطالب پیشنهادی : 

دلیل افزایش سه برابری سرطان پروستات در نوجوانان

اجرای غربالگری سرطان پروستات در همدان

تشخیص سرطان پروستات با هوش مصنوعی

پیشگیری از کانسر پروستات با استفاده از دستکاری هورمونی


 

خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید