درمان سرطان تیروئید تا مرحله پیشرفته متاستاز

آیا عمر بیماران سرطان تیروئید کوتاه است؟  اگر سرطان تیروئید دارید، لازم نیست خیلی سریع بدترین گزینه را به ذهن خود بیاورید. شاید آخرین راه درمان، جراحی برای برداشتن تومور های بدخیم سرطانی باشد! تمام این ها بستگی به وضعیت بدن شما و میزان پیشرفت بیماری دارد. البته اگر ندول های و گره های سرطانی […]

آیا عمر بیماران سرطان تیروئید کوتاه است؟

 اگر سرطان تیروئید دارید، لازم نیست خیلی سریع بدترین گزینه را به ذهن خود بیاورید. شاید آخرین راه درمان، جراحی برای برداشتن تومور های بدخیم سرطانی باشد!

تمام این ها بستگی به وضعیت بدن شما و میزان پیشرفت بیماری دارد. البته اگر ندول های و گره های سرطانی بدخیم باشند؛ جراحی اولین و بهترین گزینه است که آن هم قواعد خاص خودش را دارد:

  • جراحی بخشی از تیروئید
  • جراحی برای برداشتن کل تیروئید
  • جراحی غدد لنفاوی در نزدیکی آن
  • درمان ید رادیواکتیو برای سرطان تیروئید
  • رادیوتراپی خارجی
  • شیمی درمانی

درمان سرطان تیروئید پیشرفته ( متاستاز سرطان تیروئید )

متاستاز سرطان تیروئید در صورتی که پیشرفت کرده باشد و در سونوگرافی یا CAT scan قابل مشاهده باشد، باید جراحی و روی آن تیرئیدکتومی (برداشتن تیروئید) انجام شود؛ در حقیقت، جراحی روش معمول و معقول برای درمان متاستاز سرطان تیروئید و غدد لنفاوی در گردن است که پیشرفت قابل توجهی دارند.

دارو و مکمل ها

اگر مشکلات مربوط به گلودرد و بلع داشته باشید یا تیروئید کم کار یا پر کار در اکثر مواقع پزشک متخصص برای شما دارو تجویز می‌کند؛ مثلا قرص لووتیروکسین! البته در مواقعی هم با اینکه تومور های سرطانی خوش‌خیم هستند، ممکن است ندول و گره های تیروئیدی به قدری پیشروی کنند که نیاز به جراحی باشد؛ تمام این ها با نمونه‌برداری، آزمایش خون و تشخیص پزشک قابل حل است.

عمل جراحی برای برداشتن غده تیروئید

پس از این عمل، به بیمار توصیه می شود دارو مصرف کند تا هورمون های تیروئید در بدن جایگزین شود. این دارو باید به طور روزانه مصرف شود تا تعادل در بدن حفظ شود .

ید رادیواکتیو درمان شایع است

این نوع درمان پس از قطع درمان تیروئید انجام می شود تا باقی مانده توده سرطانی از بین برود. اما قبل از آغاز این درمان به بیمار توصیه می شود مصرف ید را پایین بیاورد.

اگرچه علت دقیق سرطان تیروئید مشخص نیست اما عوامل خطر کمی با بروز این بیماری ارتباط دارد، از جمله پرتو دیدن قسمت سر و گردن. حتی برنامه غذایی ساده دارای ید کم می تواند در بروز این نوع سرطان نقش داشته باشد .

سونوگرافی برای معاینه رشد غدد تیروئید و تشخیص انجام می شود. نمونه برداری پس از مشخص شدن گره تیروئید انجام می گیرد.

درصد بالای بقا در مبتلایان به این بیماری

دانستن این که دچار سرطان شده اید تکان دهنده است اما نتایج بررسی ها نشان می دهد که درصد بقا نسبت به سرطان های دیگر ۹۸ درصد است.


طول عمر بیماران مبتلا به سرطان تیروئید و متاستاز آن