انواع بیوپسی تشخیصی سرطان غده بزاقی

پرتودرمانی انواع بیوپسی سرطان غده بزاقی

تشخیص با بیوپسی

علائم و نتایج امتحانات یا تست های تصویربرداری ممکن است به شدت نشان دهد که شما مبتلا به سرطان غده بزاقی هستید ، اما با خارج کردن سلول ها از ناحیه غیر طبیعی و دیدن آنها در زیر میکروسکوپ تشخیص واقعی انجام می شود. این به عنوان بیوپسی شناخته می شود. بسته به وضعیت ، ممکن است انواع مختلفی از بیوپسی ها انجام شود.

  • بیوپسی آسپیراسیون سوزن ریز (FNA)

بیوپسی FNA برای از بین بردن مقدار کمی سلول و مایعات از یک توده یا تومور برای آزمایش استفاده می شود. این نوع بیوپسی را می توان در مطب یا کلینیک پزشک انجام داد. این کار با یک سوزن توخالی و توخالی بسیار شبیه به آزمایش خون معمول انجام می شود.

پزشک شما ممکن است ابتدا ناحیه بالای تومور را بی حس کند. سپس پزشک سوزن را درست درون تومور قرار داده و سلول ها و چند قطره مایع را به داخل سرنگ می کشاند. سپس نمونه به آزمایشگاه فرستاده می شود ، جایی که در زیر میکروسکوپ بررسی می شود تا سلول های سرطانی را جستجو کند.

پزشکان ممکن است در صورت عدم اطمینان از وجود یک سرطان غده بزاقی از FNA استفاده کنند. FNA ممکن است نشان دهد که توده ناشی از عفونت ، تومور خوش خیم (غیر سرطانی) بزاق یا سرطان غده بزاقی است. در بعضی موارد ، این نوع بیوپسی می تواند به فرد کمک کند از جراحی های غیر ضروری جلوگیری کند.

بیوپسی FNA تنها درصورتی مفید است که سلولهایی به اندازه کافی برداشته شوند تا بتوانند به طور مشخص از تومور ساخته شده بگویند. اما بعضی اوقات سلول های کافی حذف نمی شوند ، یا بیوپسی به عنوان منفی (طبیعی) خوانده می شود حتی اگر تومور سرطان باشد. اگر پزشک از نتایج FNA مطمئن نباشد ، ممکن است نوع دیگری از بیوپسی مورد نیاز باشد.

پرتودرمانی بیوپسی سرطان غده بزاقی

  • بیوپسی برش

این نوع بیوپسی ممکن است گاهی انجام شود اگر بیوپسی FNA نمونه کافی به اندازه کافی بدست نیاورد. در این روش ، جراح ناحیه بیش از تومور را بی حس می کند ، با یک پوست سر یک برش کوچک (برش) ایجاد می کند و بخش کوچکی از تومور را خارج می کند. نمونه به آزمایشگاه فرستاده می شود تا توسط آسیب شناس مورد بررسی قرار گیرد. این نوع بیوپسی ها اغلب برای تومورهای غدد بزاقی انجام نمی شود.

  • عمل جراحی

همانطور که در بالا ذکر شد ، بیوپسی FNA مربوط به سرطان غده بزاقی مشکوک همیشه ممکن است پاسخ روشنی ارائه ندهد. اگر این مورد وجود داشته باشد ، اما آزمایشات فیزیکی و آزمایشات تصویربرداری نشان می دهد که این سرطان است ، پزشک ممکن است برای جبران کامل تومور به پزشک توصیه کند. این هر دو می توانند به اندازه کافی از یک نمونه برای تشخیص استفاده کنند و همزمان تومور را درمان کنند . 

در بعضی موارد اگر امتحانات و آزمایشات نشان دهند احتمال سرطان وجود دارد ، پزشک ممکن است بیوپسی FNA را به طور کلی رد کند و مستقیماً به عمل جراحی برود تا تومور را برطرف کند. سپس نمونه برای تأیید تشخیص به آزمایشگاه فرستاده می شود.


مطالب پیشنهادی : 

سرطان غده بزاقی بدخیم

از راه های مبارزه و درمان سرطان چه چیزی می دانید ؟

چند نوع بیماری سرطان وجود دارد ؟

 

این مطلب را از دست ندهید:
اثر فوق العاده ویتامین D در پیشگیری از سرطان سینه

مطالب مرتبط

error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24