تومورهای بدخیم سرطانی چگونه اند ؟

سرطان بدخیم تومورهای بدخیم سرطانی هستند. آنها وقتی سلولهای غیرقابل کنترل رشد می کنند ، رشد می کنند. اگر سلول ها به رشد و گسترش خود ادامه دهند ، این بیماری می تواند تهدید کننده زندگی شود. تومورهای بدخیم در فرآیندی به نام متاستاز می توانند به سرعت رشد کرده و در قسمتهای دیگر بدن […]

پرتودرمانی تومورهای بدخیم سرطانیسرطان بدخیم

تومورهای بدخیم سرطانی هستند. آنها وقتی سلولهای غیرقابل کنترل رشد می کنند ، رشد می کنند. اگر سلول ها به رشد و گسترش خود ادامه دهند ، این بیماری می تواند تهدید کننده زندگی شود.

تومورهای بدخیم در فرآیندی به نام متاستاز می توانند به سرعت رشد کرده و در قسمتهای دیگر بدن نیز گسترش یابند. سلول های سرطانی که به قسمت های دیگر بدن منتقل می شوند ، همان سلول های اصلی هستند ، اما توانایی حمله به اندام های دیگر را دارند. به عنوان مثال ، اگر سرطان ریه به کبد گسترش یابد ، سلولهای سرطانی در کبد هنوز سلولهای سرطانی ریه هستند.

انواع مختلف تومور بدخیم در انواع مختلف سلول سرچشمه می گیرد.

مثالها عبارتند از:

  • سرطان

این تومورها از سلولهای اپیتلیال تشکیل می شوند ، که در پوست و بافت هایی وجود دارند که اندامهای بدن را می پوشانند یا خط می دهند. سرطان می تواند در معده ، پروستات ، لوزالمعده ، ریه ، کبد ، روده بزرگ یا پستان ایجاد شود. آنها نوعی تومور بدخیم هستند.

این تومورها در بافت همبند مانند غضروف ، استخوان ها ، چربی و اعصاب شروع می شوند. آنها در سلولهای خارج از مغز استخوان سرچشمه می گیرند. بیشتر سارکوم ها بدخیم هستند.

  • تومور سلول میکروبی

این تومورها در سلولهایی تولید می شوند که اسپرم و تخم تولید می کنند. آنها معمولاً در تخمدان ها یا بیضه ها رخ می دهند ، اما ممکن است در مغز ، شکم یا قفسه سینه نیز ظاهر شوند.

  • بلاستوما

این تومورها از بافت جنین یا سلولهای در حال توسعه تشکیل می شوند. بلاستوما در کودکان بسیار بیشتر از بزرگسالان است. آنها می توانند منجر به تومور در مغز ، چشم یا سیستم عصبی شوند.

تشخیص تومور های بدخیم

پزشک ممکن است MRI را برای تشخیص تومور پیشنهاد کند. فرد ممکن است گاهی اوقات توموری را ببیند یا احساس کند ، اما دیگران فقط در آزمایشات تصویربرداری مانند ماموگرافی یا MRI ظاهر می شوند. با این حال ، این آزمایشات فقط می توانند تشخیص دهند که توده ای وجود دارد یا خیر.

بیوپسی برای تعیین نوع توده ضروری است. پزشک نمونه کوچکی از بافت را برداشته و به آزمایشگاهی می فرستد که تکنسین ها آن را تحت میکروسکوپ معاینه کنند.

پزشک ممکن است نمونه را یا در مطب خود ، با استفاده از سوزن ، یا در طی یک عمل جراحی برای برداشتن تومور انجام دهد. آنها ممکن است تصمیم بگیرند که اگر فرد گمان کند که تومور بدخیم است یا در حال فشار بر روی عصب است یا باعث مشکلات دیگری می شود ، ابتدا باید به یک عمل جراحی نیاز داشته باشد.

چشم انداز فرد مبتلا به تومور به نوع آن بستگی دارد.

بسیاری از تومورهای خوش خیم خطرات قابل توجهی برای سلامتی ندارند. با این حال ، پزشکان ممکن است توصیه کنند که در صورت نیاز ، آنها را از بین ببرند.

تومور بدخیم برای درمان می تواند چالش برانگیز باشد ، اما درمان مؤثر معمولاً در مراحل اولیه ممکن است. به همین دلیل ، برای افراد مهم است که در معاینات روتین بهداشتی شرکت کنند ، زیرا این موارد اغلب تشخیص زودهنگام را ممکن می سازد.

هر کس یک تکه ، رشد یا تغییر غیرمعمول دیگری در بدن خود پیدا کند ، باید به پزشک مراجعه کند. معمولاً رشد دلیلی برای نگرانی نخواهد بود اما بهتر است بررسی شود.


آشنایی با انواع تومور سرطانی و غیرسرطانی